مرکز تحقیقات اینترنت اشیا » اخبار IoT

ده فناوری برتر اینترنت اشیا از نگاه گارتنر

ده فناوری برتر اینترنت اشیا

 

ده فناوری برتر اینترنت اشیا  از نگاه گارتنر


 ده فناوری برتر اینترنت اشیا

به گفته نیک جونز معاون و تحلیلگر ارشد گارتنر: ” اینترنت اشیا نیاز به طیف گسترده ای از فناوریها و مهارت های جدیدی دارد که سازمانها باید برای آنها برنامه ریزی کنند. عدم بلوغ  فناوریها ،سرویس ها و تامین کنندگان موضوعی تکراری در بحث اینترنت اشیاست. به وجود آوردن  معماری برای این عدم رشد  و مدیریت کردن ریسکهایی که به دنبال دارد یک چالش کلیدی برای سازمانهایی است که از اینترنت اشیا استفاده می کنند.در بسیاری از زمینه های فناوری،عدم مهارت ها نیز باعث بوجود آمدن چالش های مهمی می شود.”

تکنولوژیها و اصول اینترنت اشیا در آینده تاثیر بسزایی بر روی سازمانها،استراتژی تجارت،مدیریت ریسک و طیف وسیعی از زمینه های فنی از جمله معماری و طراحی شبکه دارند که در زیر به ده مورد از آنها اشاره می کنیم.

1.امنیت اینترنت اشیا  

امنیت اینترنت اشیا

 

اینترنت اشیا طیف گسترده ای از چالش ها و خطرات امنیتی جدیدی برای تجهیزات،پلتفرم ها،سیستم عامل هاو ارتباطات مربوط به این حوزه و حتی دستگاه هایی که به آنها متصل می شوند به همراه دارد.در آینده از فناوریهای امنیتی این انتظار می رود  تا از تجهیزات و پلتفرم های اینترنت اشیا در مقابل حملاتی که به حوزه اطلاعات می شود و هم چنین دست کاری های فیزیکی محافظت کنند، ارتباطات را رمزنگاری نمایند و برای چالش های پیش رو مانند جعل هویت “اشیا” و حملات DOS که باعث تخلیه باتری می شوند آماده باشند.با در نظر گرفتن این واقعیت که  بسیاری از “اشیا” از پردازنده ها و سیستم عامل های ساده استفاده می کنند که ممکن است از رویکردهای امنیتی پیچیده پشتیبانی نکنند امنیت اینترنت اشیا در آینده با پیچیدگی همراه خواهد بود.

بنا به اظهارات اقای جونز “تعداد  متخصصان با تجربه در امنیت اینترنت اشیا بسیار کم است و راه حل های امنیتی در حال حاضر منسجم نیستند و شرکت های مختلفی آنها را عرضه می کنند.تا سال 2021 هکرها شیوه های جدیدی برای حمله به تجهیزات اینترنت اشیا و پروتکل ها می یابند و به همین دلیل شاهد ظهور تهدید های جدیدی خواهیم بود. بنابراین ، “اشیا” با طول عمر زیاد نیاز به  سخت افزار و نرم افزار با قابلیت به روز رسانی در بازه طول عمر خود دارند.

2.تحلیل اینترنت اشیا 

مدل های کسب و کار  مبتنی بر اینترنت اشیا ،اطلاعات جمع آوری شده از “اشیا” را به شیوه های متفاوتی مورد استفاده قرار می دهند برای مثال برای درک رفتار مشتری ، ارائه خدمات ، بهبود محصولات و برای شناسایی و پیگیری لحظات کلیدی در کسب وکار اینترنت اشیا نیازمند رویکردهای تحلیلی جدید است. اما با افزایش حجم داده ها تا سال 2021 این روش ها  بیش از پیش از نگرش های سنتی فاصله می گیرند.

3.مدیریت تجهیزات اینترنت اشیا

 مدیریت تجهیزات اینترنت اشیا

“اشیا” با طول عمر طولانی نیاز به نظارت و مدیریت خواهند داشت که این امر شامل نظارت بر تجهیزات، به روز رسانی نرم افزار و فریم ور، تشخیص، تحلیل و گزارش مشکلات ، مدیریت فیزیکی و مدیریت امنیتی است.هم چنین اینترنت اشیا مسائل جدیدی در  معیار مدیریت را به وجود می آورد.ابزارها باید توانایی مدیریت و نظارت بر هزاران و شاید میلیونها دستگاه را داشته باشند.

4.شبکه های اینترنت اشیا با توان کم و برد نزدیک 

 شبکه های اینترنت اشیا با توان کم و برد نزدیک

انتخاب یک شبکه بیسیم برای دستگاه اینترنت اشیا به معنی ایجاد تعادل  بین تناقض های  بسیاری از جمله محدوده، طول عمر باطری،پهنای باند،چگالی،هزینه پایانی و هزینه اجرایی است. جدا از ارتباطات بیشماری که از شبکه های گسترده اینترنت اشیا استفاده می کنند ،تا سال 2025  شبکه های با توان کم  و برد نزدیک، ارتباطات اینترنت اشیا را به خود اختصاص می دهند.با این حال، معاملات فنی و تجاری نشان می دهند تکنولوژیها، اپلیکیشن ها و اکوسیستم های خاصی به عنوان پیشرو وجود نخواهد داشت و  بسیاری از راهکارها با یکدیگر همسو شده و در کنار هم قرار خواهند گرفت.

5.شبکه های گسترده کم توان (LPWAN)

 شبکه های گسترده کم توان (LPWAN)

شبکه های سنتی سلولی جوابگوی نیازهای فنی و هزینه ای  کاربردهای اینترنت اشیا که نیاز به پوشش گسترده همراه با پهنای باند نسبی کم،طول عمر باتری قابل قبول، هزینه سخت افزاری و اجرایی پایین و تراکم ارتباطات بالا دارند،نیستند. از اهداف بلند مدت شبکه اینترنت اشیا طیف گسترده رسیدن نرخ دیتا از صدها بیت بر ثانیه (bps)به دهها کیلو بیت بر ثانیه(kbps) با پوشش سراسری، طول عمر باتری تا ده سال ، هزینه سخت افزاری پایانی تا حدود 5 دلار و پشتیبانی از صدها هزار دستگاه متصل به ایستگاه پایه یا مشابه آن است.اولین شبکه های LPWAN برپایه فناوری های انحصاری بودند اما در دراز مدت ظهور استانداردهایی مانند NB-IOT می تواند بر این عرصه حکمرانی کند.

6.پردازنده های اینترنت اشیا

 پردازنده های اینترنت اشیا

پردازنده ها و معماری های مورد استفاده در تجهیزات اینترنت اشیا بسیاری از قابلیت های آنها را تعریف می کنند و به سوالاتی مانند مصرف توان، توانایی رمزنگاری و امنیت قوی ،برخورداری از پیچیدگی های لازم برای  پشتیبانی  از سیستم عامل، فریم ور با قابلیت به روز شدن و عوامل مدیریتی تعبیه شده  جواب می دهند.مانند طراحی تمام سخت افزارها، مجموعه ای از بده بستان ها  بین ویژگی ها، هزینه سخت افزار ،هزینه نرم افزار،بروز رسانی نرم افزار و غیره در اینجا نیز وجود دارد.در نتیجه، درک مفاهیم  انتخاب پردازنده  ها به مهارت های فنی عمیق نیاز خواهد داشت.

7.سیستم عامل های اینترنت اشیا

  سیستم عامل های اینترنت اشیا

سیستم عامل های سنتی مانند ویندوز iOS برای کاربردهای اینترنت اشیا طراحی نشده اند.آنها توان زیادی مصرف می کنند،پردازنده های با سرعت بالا نیاز دارند و در بعضی موارد فاقد ویژگی هایی مانند پاسخ بهنگام هستند.هم چنین در دستگاههای کوچک دارای حافظه های بسیار بزرگ هستند و ممکن است از تراشه هایی که توسعه دهندگان اینترنت اشیا استفاده می کنند پشتیبانی نکنند.در نتیجه،طیف وسیعی از سیستم عامل هایی که مختص اینترنت اشیاست متناسب با نیازها و سخت افزارهای مختلف تا به حال توسعه داده شده اند.

8.پردازش جریان رویداد

 پردازش جریان رویداد

بعضی برنامه های اینترنت اشیا نرخ بسیار بالایی داده تولید می کنند که باید به صورت بهنگام تحلیل شوند.ایجاد دهها هزار پدیده در هر ثانیه در سیستم ها امری طبیعی است و میلیونها واقعه در هر ثانیه در موقعیت های مخابراتی و تله متری می توانند بوجود بیایند. برای پاسخ به این نیازها، پلتفرم های محاسبه جریان توزیع شده DSCPs)) بوجود آمدند.آنها از معماری موازی برای پردازش جریان داده با نرخ بسیار بالا برای انجام کارها مانند تحلیل بهنگام و شناسایی الگو استفاده می کنند.

9.پلتفرم های اینترنت اشیا

پلتفرم های اینترنت اشیا  

پلتفرم های اینترنت اشیا بسیاری از اجزا زیرساختی سیستم اینترنت اشیا را در  یک محصول واحد متمرکز می کنند.خدماتی که با این پلتفرم ها شکل گرفته اند به سه دسته تقسیم می شوند :

  • عملیات و کنترل تجهیزات سطح پایین مانند ارتباطات، مدیریت و نظارت بر دستگاهها ، امنیت و بروز رسانی فریم ورها
  • به دست آوردن،انتقال و مدیریت داده اینترنت اشیا
  • توسعه برنامه اینترنت اشیا شامل منطق رویداد محور،برنامه نویسی کاربردی،تجسم،تجزیه و تحلیل و رابط ها برای اتصال به سیستم های سازمانی.

10.اکوسیستم ها و استانداردهای اینترنت اشیا

 اکوسیستم ها و استانداردهای اینترنت اشیا

گرچه اکوسیستم ها و استانداردها را نمی توان دقیقا فناوری به حساب آورد، بسیاری از آنها در نهایت به عنوان رابط های برنامه نویسی کاربردی APIs) (تحقق می یابند.وجود استانداردها و API های وابسته به آنها ضروری خواهد بود زیرا تجهیزات اینترنت اشیا نیاز به همکاری و ارتباط دارند و بسیاری از مدل های اینترنت اشیا به اشتراک داده بین چند دستگاه و سازمان متکی خواهند بود.

اکوسیستم های اینترنت اشیای بسیاری ظهور خواهند کرد و جدال های فنی و تجاری بین این اکو سیستم ها ، بر حوزه هایی مانند خانه هوشمند، شهر هوشمند و سلامت سایه می اندازد.سازمانهایی که در کار تولید محصول هستند باید محصولات خود را برای تطابق با استانداردهایی که تکامل می یابند یا استانداردها ی جدید و API آنها که در آینده پدید می آیند، آماده کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و دستاوردهای ایران و جهان در زمینه هوشمندسازی و اینترنت اشیا می توانید عضو باشگاه خبری ما شوید.

این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید