مرکز اینترنت اشیا ایران » درباره اینترنت اشیا » کاربرد های اینترنت اشیا » زنجیره تامین مبتنی بر اینترنت اشیا

زنجیره تامین مبتنی بر اینترنت اشیا

این مطلب را به اشتراک بگذارید

با ایجاد ارتباط بین اقلام با فناوری اطلاعات از طریق دستگاه‏های هوشمند تعبیه‌شده و یا از طریق استفاده از شناسه ‏های منحصربه‌فرد و داده ‏های حامل که می‌توانند ارتباط هوشمند با حمایت از زیرساخت‏ های شبکه و سیستم‏های اطلاعاتی برقرار کنند، کل فرآیندهای تولید را می‌توان بهینه‌سازی کرد و کل چرخه حیات محصول را می‌توان از تولید به مصرف کنترل نمود. با برچسب اقلام و محتواها، اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت کارگاه، محل وضعیت ماشین‌آلات تولید می‌توان به دست آورد. اطلاعات مفید برچسب‌ها به‌عنوان داده ‏های ورودی می‌تواند برای تولید برنامه تصفیه‌شده و بهبود تدارکات عمل کند. خودسازمان‌دهی و راه‌حل‌های هوشمند تولید می‌تواند در کنار آیتم‌های طراحی شناسایی شود.
اطلاعات متصل شده به یک شی و ریز پردازش از تولید تا پایان چرخه حیات ممکن است جدایی‌ناپذیر باشد، تاریخ تولید یک شیء و وضعیت فعلی آن می‌تواند تحت نظارت مداوم باشد و یا بر روی برچسب ذخیره شود و یا در داخل سیستم اطلاعات قرار بگیرد. اطلاعات نشان‌دهنده سابقه استفاده از یک محصول, که شامل اطلاعات ارزشمندی برای طراحی محصول، بازاریابی و طراحی خدمات مربوط به محصول است  و همچنین باعث تصمیم‌گیری نهایی برای بازیافت، تولید دوباره یا دفع محصول به‌طور ایمن و سازگار با محیط‌زیست می‏شود.

مدیریت اطلاعات:

اینترنت اشیاء با هوشمندسازی کالاها این امکان را برای مشتریان فراهم می‌آورد تا اطلاعات کامل کالا را از مواد خام تا تولید از طریق اینترنت در اختیار داشته و برای تصمیم‌گیری خرید از آن‌ها استفاده نماید. این اطلاعات می‌تواند شامل اطلاعات مواد تشکیل‌دهنده، اطلاعات فرایند تولید، اطلاعات مربوط به شرکت تولیدکننده، اطلاعات توزیع‌کنندگان، ضمانت کالا و یا سایر اطلاعات موردنیاز مشتری باشد.

پیگیری و ردیابی سفارشات :

اینترنت اشیاء با کدگذاری هر سفارش و تعبیه اطلاعات موردنیاز در آن، این حوزه از تجارت الکترونیک را پوشش‌  داده است. اطلاعات تعبیه‌شده در سفارشات، با استفاده از تکنولوژی شناسایی امواج رادیویی در هر نقطه از فرایند تولید تا تحویل خوانده‌شده و به سیستم متمرکز جمع‌آوری داده‏ها ارسال می‌گردد. بنابراین، مشتریان قادرند سفارشات خود را در زمان واقعی ردیابی کرده، و از سرنوشت سفارش خود باخبر شوند.

حمل‌ونقل و جابه‌جایی کالا:

از مهم‌ترین بخش‌های تجارت الکترونیک، حمل‌ونقل و جابه‌جایی کالا می‌باشد. این بخش را می‌توان به شکلی مدیریت نمود که جابجایی‌ها به‌طور کامل و دقیق قابل‌رؤیت باشد. با هوشمندسازی کالاها و تجهیز وسایل نقلیه به سیستم‏های موقعیت‌یاب جهانی، فناوری اینترنت اشیاء قادر خواهد بود مقدار کالای در حال حمل و نیز مبدأ و مقصد سفارش را مشخص نماید.

تحلیل و پیش‌بینی بازارهای رقابتی:

با اجرای فناوری اینترنتی از اشیاء، شرکت‏ها قادرند به‌تمامی محصولات خود به‌صورت آنلاین نظارت داشته و اطلاعات کاملی نسبت به فرایندهای طی شده توسط کالا گردآوری نمایند. باوجود یک پایگاه اطلاعات قوی و یکپارچه، آن‌ها نه‌تنها برگردش اطلاعات در فرایندهای تجاری و اشتراک‌گذاری اطلاعات میان طرف‌های معامله  اشراف دارند، بلکه قادرند این داده‏های تجاری را به‌صورت دقیق و درلحظه مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. شرکت‏ها همچنین از این طریق می‌توانند بازارهای رقابتی خود را مورد تحلیل قرار داده و روند تجاری آینده خود را برای تصاحب سهم بازار از تولیداتشان به بهترین نحو پیش‌بینی نمایند، در حقیقت این امر می‌تواند توانایی شرکت‏ها را در پاسخ به بازار بهبود بخشد.

اتوماسیون تولید:

از مهم‌ترین کاربردهای فناوری اینترنتی از اشیاء در بخش تولید، فعال‌سازی سیستم اتوماسیون می‌باشد که در آن شناسایی و ردیابی مواد و محصولات امکان‌پذیر می‌گردد. درنتیجه این قابلیت هزینه اشتباهات نیروی انسانی تا حد قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت. با هوشمند سازی کالاها در بخش تولید، علاوه بر شناسایی و ردیابی دقیق مواد اولیه و قطعات یدکی در طول فرایند تولید، میزان ضایعات و خرابی‌ها نیز به‌صورت دقیق قابل‌سنجش می‌باشد. این قابلیت امکان شناخت گلوگاه‏ها و نقاط ضعف در تجارت الکترونیک را برای مدیران فراهم می‌آورد.

عضویت در خبرنامه

برای دریافت اخبار، اطلاعیه ها و دوره های سایت می توانید در خبرنامه عضو شوید.

مطالب پیشنهادی

با ما در ارتباط باشید

در صورتی که سوالی دارید می توانید با ما در اتباط باشید. منتظر پیام های شما هستیم