مرکز تحقیقات اینترنت اشیا » اخبار IoT

3 مورد از مزایا و نتایج هوشمندسازی شهرها

مزایا و نتایج هوشمندسازی شهرها
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در pinterest به اشتراک بگذارید

مزایا و نتایج هوشمندسازی شهرها


یکی از نتایج مهم در هوشمندسازی شهرها، سیستم مدیریت مصرف انرژی در شهرها و خانه­ها و کاهش و کنترل مسائلی مانند ترافیک شهری و مساله­ ی پسماندها در شهرها می ­باشد. با استفاده از سیستم هوشمندسازی شهر می­توان اطلاعات هر قسمت شهر را به طور مستقیم و آنلاین در اختیار ارگان­های دولتی و مردم قرار داد.

در این مطلب به توضیح مختصری درمورد مزایا و نتایج شهر هوشمند پرداخته شده است.

1. سیستم مدیریت مصرف:

سيستم مدیریت مصرف انرژی با قابليت برنامه­ریزی ميزان مشخصی از مصرف انرژی در ساختمان، با توجه به قيمت انرژی دريافتی از شبکه انرژی و نيز وضعيت ميزان توليد يا ذخیره منابع داخلی انرژی در ساختمان را با هدف مصرف حداقلی انرژی در کنار رفاه حداکثری ساکنین ساختمان کنترل می­ نماید.  اين سيستم می­تواند دارای دو حالت عملکرد خودکار يا دستی باشد.

در عملکرد خودکار کنترل تجهيزات مصرف کننده انرژی در ساختمان به صورت خودکار صورت می­پذیرد؛ اما در حالت عملکرد دستی اين سيستم بهینه­ ترین وضعيت مصرف انرژی را به ساکنین ساختمان پيشنهاد می­دهد تا آنان خود نسبت به خاموش يا روشن کردن تجهيزات مختلف اقدام نمايند. سیستم ­های مديريت انرژی بايد به گونه­ای باشند که در جهت منافع شهروندان شهر هوشمند حرکت نمايند.

تولید انرژی از منابعی مانند انرژی خورشیدی، انرژی باد، هیدروالکتریک(برق­ آبی) و …  و تامین برق مورد نیاز شهری از مزایای دیگر تبدیل به شهر هوشمند می­باشد.

در بخش تولید انرژی از بخش تجدید­پذیرها در سال 2017 ، 178 گیگاوات به ظرفیت برق تجدید پذیر افزوده شده است. که در این میان از 26.5% انرژی­های تجدیدپذیر در دنیا 16.4% متعلق به انرژی برق آبی، 5.6% بادی، 1.9% خورشیدی و… می ­باشد.

2. گزارش آنلاین و در دسترس بودن اطلاعات

شهر هوشمند شهری است که اطلاعات در آن به صورت آنلاین در اختیار کاربران قرار دارد و هر ارگان می­تواند به صورت آنلاین اطلاعات خود را دریافت کند.

3. استفاده از فناوری های نوین برای کنترل شهری

از مزیت­های دیگر شهر هوشمند می­توان به  استفاده از فناوری­های نوین برای کنترل ترددهای شهری، جمعیت، مسائل مربوط به پسماند و … اشاره کرد.

به عنوان مثال استفاده از فناوری­های RFID برای کنترل ترافیک شهری و کنترل میزان پسماند شهری یکی از راهکارهای مربوطه در این زمینه است.

rfid

source: https://www.smartcitiesworld.net/resources/resources/uk-smart-cities-index-2017

عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و دستاوردهای ایران و جهان در زمینه هوشمندسازی و اینترنت اشیا می توانید عضو باشگاه خبری ما شوید.

این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
دوره آموزش جامع اینترنت اشیا IoTWAY
دوره آموزش جامع اینترنت اشیا IoTWAY
17 تا 19 اسفند 1400