مرکز تحقیقات اینترنت اشیا » اخبار IoT

امضای تفاهم نامه همکاری میان مرکز تحقیقات اینترنت اشیا و شرکت همراستا

 

امضای تفاهم ­نامه همکاری میان مرکز تحقیقات اینترنت اشیا و شرکت همراستا


 این تفاهم­ نامه در جهت ارتقای همکاری­های دو مجموعه خصوصی دانش ­بنیان که در زمینه فناوری­های نوین اینترنت اشیا و بلاکچین فعالیت دارند در اردیبهشت ماه سال جاری منعقد گردید.

مرکز تحقیقات اینترنت اشیا بعنوان یکی از بازیگران فعال در اکوسیستم اینترنت اشیای کشور توانسته است تا امروز دو محصول مبتنی بر اینترنت اشیا را توسط تیم­های استارتاپی طراحی و تولید نموده و با همکاری سازمان­ها و شرکت­های داخلی توان پژوهشی آن­ها را جهت ورود به این بازار بالا ببرد. همچنین این مرکز بعنوان مشاور و طراح سامانه­ های مبتنی بر اینترنت اشیا فعالیت­های مختلفی را در کشور داشته است. از مهم­ترین دستاوردهای این مرکز می­توان به برگزاری بیش از 30 دوره آموزشی جامع و تخصصی در بخش­های مختلف اینترنت اشیا برای مدیران و کارشناسان سازمان­های معتبر داخلی اشاره کرد.

مهندس محمد قیصری دبیر اجرایی مرکز تحقیقات اینترنت اشیا در این مورد اعلام داشتند که فناوری­های نوین از جمله اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و بلاک­چین به زودی شیوه زندگی انسان­ها را با تغییراتی روبرو خواهند کرد، علاوه بر این تغییرات، تاثیر به سزایی بر مدل­های کسب و کاری نیز خواهند داشت. باید منتظر مشاغل جدید و یا تغییر نوع کارها باشیم. از این­رو نیاز است بازیگران در زنجیره­های ارزش فناوری­های نوین همکاری های نزدیکی داشته تا بتوانند خدمات بهتری به مشتریان و متقاضیان ارائه نمایند.

اینترنت اشیا و بلاکچین علاوه بر نقاط تقاطع فنی که با یکدیگر دارند، در آینده نزدیک بعنوان فناوری­های مکمل یکدیگر نیز به کار گرفته خواهند شد، از این رو مرکز تحقیقات اینترنت اشیا با این تفاهم­ نامه در تلاش است تا با همکاری شرکت همراستا، برخی از خدمات خود را بر پایه بلاکچین و رمزارزها ارائه نماید.

مهرداد فرنوش، مدیرعامل شرکت همراستا نیز با بیان این نکته که در جهت استفاده حداکثری از پتانسیل فناوری بلاکچین  از هر گونه فرصت هم‌افزایی با دیگر مراکز و شرکت‌های دانش بنیان استقبال می‌کنیم افزود در حال حاضر فناوری زنجیره‌ بلوک در ایران در مراحل اولیه است و بیشتر فعالیت‌ها در زمینه تحقیق، امکان‌سنجی، آموزش و آشنایی کسب‌وکارها با این فناوری است و به همین جهت شاهد پروژه های عملیاتی با استفاده از این فناوری نیستیم و به نظر می‌رسد در آینده نزدیک هم این روند را شاهد باشیم.

شرکت‌همراستا با تمرکز بر فناوری‌های نوین همچون بلاکچین،رمزارز، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا سعی دارد خدمات ارزشمند و همگام با تحول دیجیتال را ارائه نماید. هر کسب‌و‌کار در مدیریت منابع خود با محدودیت‌هایی روبرو است، به همین جهت تصمیم گرفتیم با تجمیع منابع و دانش خود با سایر مجموعه‌های فناور حرکت به سمت دنیای دیجیتال و عبور از انقلاب صنعتی چهارم را سرعت بخشیم. متاسفانه در ایران بر‌خلاف دیگر نقاط دنیا چنین دیدگاهی کمتر مشاهده می‌شود و بیشتر شرکت‌ها سعی در انحصار منابع و دانش دارند. امید است این تفاهم‌نامه آغاز حرکتی نو در حوزه فناوری کشور باشد و شاهد افزایش مداوم مشارکت‌های اینچنینی در کشور باشیم تا با فاصله گرفتن از فضای موجود به سمت ایرانی نوآور گام برداریم.

این تفاهم نامه یک ساله اردیبهشت ماه سال جاری در محل شرکت همراستا به امضای طرفین رسیده و برای اولین قدم همکاری، هوشمندسازی یکی از مراکز تولید ارز دیجیتال مبتنی بر اینترنت اشیا بعنوان آزمایشگاه در مدت زمان سه ماه بصورت مشارکت دو جانبه اقدام گردید.

اینترنت اشیا

عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و دستاوردهای ایران و جهان در زمینه هوشمندسازی و اینترنت اشیا می توانید عضو باشگاه خبری ما شوید.

این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید