مرکز تحقیقات اینترنت اشیا » اخبار IoT

 اینترنت اشیا فرصتی برای صادرات فناورانه ایران به دنیاست.

internet of thing bootcamp

 

 اینترنت اشیا فرصتی برای صادرات فناورانه ایران به دنیاست.


 در حاشیه برگزاری بوت­کمپ اینترنت اشیا مطرح گردید.

مهندس محمد قیصری دبیر اجرایی مرکز تحقیقات اینترنت اشیا و مدیر برگزاری بوت کمپ اینترنت اشیا در مورد لزوم برگزاری رویدادهای مهارت محور و فناورانه در کشور اینگونه توضیح داد:

در سال­های اخیر شاهد تحولات فراوانی در حوزه فناوری در دنیا هستیم. همه جا صحبت از دوران تحول دیجیتالی و به تبع آن اقتصاد دیجیتالی است. مفاهیمی نظیر حکمرانی دیجیتالی، تصمیم­سازی دیجیتالی و نقش­ پذیری دیجیتالی و مواردی از این دست کشورها را بر آن داشته تا بی تردید و بدون فوت وقت سراغ فناوری­های نظیر اینترنت اشیا، بلاکچین، هوش­ مصنوعی، کلان­ داده و پلتفرم ­های دانشی حرکت کنند.

سرمایه ­گذاری­های بسیار وسیعی توسط دولت­ها و شرکت­ها به منظور پیشی گرفتن از دیگر رقبا انجام پذیرفته و هر روز شاهد ارائه محصولات جدیدی در بازار هستیم. بازاری که با اینکه جدید است اما خواهان فراوانی دارد.

اینترنت اشیا مفهومی میان­ رشته­ ای است که در قالب یک کاربرد آن متخصصانی از علوم رایانه، سخت افزار، نرم افزار، شبکه، برق، الکترونی، مخابرات، امنیت، هوش­ مصنوعی، تحلیل داده و آمار و بسیاری دیگر از تخصص­ها را در بر می­گیرد. این موضوع نشان­ می­دهد که برای پیاده ­سازی راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا بیش از هر چیزی مهارت لازم است.

خوشبختانه کشور عزیزمان ایران همیشه مملو از جوانانی بوده که دارای بالاترین سطح مهارتی در زمینه ­های فناورانه هستند. این امر نشان می­دهد که اینترنت اشیا فرصت بسیار مناسبی برای درخشش ایران در جوامع بین­ المللی و صادرات محصول در این زمینه است.

برای دستیابی به این مهم باید راهبردهای علمی و عملی مناسبی تهیه شود. از جمله آموزش­های مهارت محور و هدفمند که در خلال آن متخصصان بتوانند فرصت آموزشی را به فرصت تولید محصول تبدیل کرده و فاصله آموزش تا بازار را از بین ببرند.

از بهمن ماه سال گذشته که ایده برگزاری بوت­ کمپ اینترنت اشیا به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه گردید تمام تلاش همکاران و اساتید ما در گروه آموزش مرکز تحقیقات اینترنت اشیا این بود تا در یک بازه زمانی کوتاه مدت بهترین برنامه را جهت ارتقای سطح مهارت این فناوری در کشور تنظیم نمایند. از این رو یک دوره آموزشی با بیش از 150 ساعت آموزش مهارت محور در یک محیط کاملا علمی و تخصصی و با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برای تابستان سال جاری تدارک دیده شد.

افراد در این بوت کمپ بصورت انفرادی ثبت نام کرده و هر شخص یک پک سخت افزاری مخصوص خود را دارد. بیش از 50 نفر شرکت کننده در قالب یازده تیم در حال فعالیت هستند که هر تیم یک کاربرد خاص و مورد نیاز کشور را در طول دوره انجام خواهد داد. در انتهای دوره تیم ­ها علاوه بر اینکه آموزش فردی را دریافت نموده­اند، یک نمونه کاربردی را نیز با همکاری تیمی خواهند ساخت که مورد حمایت پارک­های علم و فناوری و سازمان­های خصوصی و دولتی قرار خواهد گرفت.

بیش از 12 استاد و استادیار مجرب به همراه 10 منتور فنی و اجرایی در کنار افراد و تیم­ها بوده تا در طول برگزاری کلاس­ها تمامی نکات لازم جهت رشد فنی و اجرایی شرکت­ کنندگان پوشش داده شود.

در طول دوره علاوه بر ابزارهای لازم جهت پیاده­ سازی کاربردهای هر تیم، نقشه­ ها و مستندات فنی لازم و کتاب­های مربوط به هر بخش به افراد ارائه شده تا مطالب مرتبطی را که خارج از کلاس علاقه­ مند به مطالعه هستند در اختیار داشته باشند.

نقش جناب آقای دکتر محمدی رئیس محترم ستاد اقتصاد دیجیتالی و هوشمندسازی و همینطور مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی در برگزاری با این سطح کیفیت دوره انکارناپذیر بوده و از تمامی امکانات خود در جهت ارتقای این فناوری در کشور استفاده کردند.

مرکز تحقیقات اینترنت اشیا در مدت 5 سالی که در کشور فعال است توانسته است علاوه بر دوره ­های مهارت محوری که بصورت عمومی برگزار می­کند، آموزش های تخصصی را برای بسیاری از وزارتخانه ها و سازمان­های دولتی و خصوصی در کشور داشته باشد.

در حال حاظر پنج تیم استارتاپی تحت حمایت این مرکز مشغول توسعه محصول خود بوده که دو محصول دانش ­بنیان و خلاق از این گروه­ها در کشور تولید شده و در حال صنعتی سازی است.

تلاش­ها در زمینه اینترنت اشیا در کشور فرصت را برای صادرات فناورانه ایران به دنیا بسیار فراهم خواهد کرد. فقط کافیست حمایت­های لازم از تیم­ها و افراد متخصص در این زمینه در کشور هدفمند صورت پذیرد.

منبع خبر: مرکز تحقیقات اینترنت اشیا

 

internet of thing bootcamp

عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و دستاوردهای ایران و جهان در زمینه هوشمندسازی و اینترنت اشیا می توانید عضو باشگاه خبری ما شوید.

این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید