مرکز تحقیقات اینترنت اشیا » اخبار IoT

اینترنت اشیاء خدمات بهداشتی و درمانی را بهبود می بخشد.

اینترنت اشیاء و بهبود خدمات بهداشتی و درمانی
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در pinterest به اشتراک بگذارید

 

 اینترنت اشیاء خدمات بهداشتی و درمانی را بهبود می بخشد.


 

دستگاه های اینترنت اشیاء که قابلیت گزارش بلادرنگ و بدون دخالت انسان را دارند ، توانسته اند  سطح جدیدی از کارایی ، راحتی و اتوماسیون را فراهم کنند. بهداشت و درمان یکی از بخش هایی است که در خط مقدم کسب و کار IoT قرار دارد و بر اساس پیش بینی ها این بازار در پایان سال 2020 ارزشی معادل با 117 میلیارد دلار خواهد داشت .

 

بررسی جنبه های مختلف تاثیر اپلیکیشن های ارتباطی بلادرنگ بر مدیران ، پزشکان و بیماران :

 

تحرک پذیری اینترنت اشیاء

از ویژگی های اصلی مراقبت های بهداشتی اینترنت اشیا ، تحرک پذیری آن است . مجاورت جغرافیایی از طریق ردیابی و تجزیه و تحلیل  پزشکان ، پرستاران ، درمانگاه ها و اتاق عمل ها ، اطلاعات را به صورت بلادرنگ در اختیار تیم های پزشکی قرار داده و موجب برقراری همکاری قوی تری بین تیم های مراقبتی می شود .

متخصصان فنی اینترنت اشیاء

اطلاعات مورد استفاده در صنعت مراقبت بهداشتی اینترنت اشیاء بسیار زیاد و مبتنی بر ابر است و بهره برداری درست از این داده ها برای مهندسان دستگاه های پزشکی بسیار مفید است . دستگاه های متصل به اینترنت در صورت بروز نقص میتوانند به صورت بلادرنگ به مهندسان هشدار دهند و از بروز اختلال های طولانی مدت جلوگیری کنند . مهندسان با آگاهی پیدا کردن از وجود مشکل ، در ابتدا به رفع آن پرداخته و سپس شروع به برنامه ریزی مجدد برای خدمات رسانی دوباره به بیماران میکنند .

همگام سازی و انتقال اطلاعات توسط اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء از طریق ایجاد ارتباط موثر و قابل اعتماد تر میان تیم های پزشکی ، موجب ارتقای سطح کیفیت مراقبت از بیماران می شود . اپلیکیشن های تلفن همراه با استفاده از شبکه های ارتباطی امن ، اطلاعات بیماران را در کسری از ثانیه بروز رسانی کرده و در دسترس پرستاران و پزشکان قرار میدهند . میزان دقت و زمان تولید این اطلاعات در شرایط بحرانی از اهمیت حیاتی برخوردار است . بطور مثال ، در صورت وجود کوچکترین بی دقتی در جمع آوری اطلاعات مربوط به زمان و میزان مصرف یک دارو برای یک بیمار ، ممکن است صدمات جبران ناپذیری ایجاد شود .

نوآوری در زنجیره تامین پزشکی با اینترنت اشیاء

توسعه دهندگان سیستم های اینترنت اشیاء به منظور افزایش سرعت انتقال و بررسی داده های بزرگ در حال ایجاد نوآوری در زنجیره تامین مراقبت های بهداشتی هستند . شرکت های شخص ثالث این اطلاعات مراقبتی را دریافت ، ذخیره و پردازش کرده و در اختیار تیم های پزشکی قرار میدهند .

مدیریت موثر

بهره وری ، کم هزینه بودن و کیفیت از مهم ترین اولویت های مدیریت پزشکی بشمار میرود . با استفاده از جمع آوری اطلاعات به دست آمده از اپلیکیشن های تلفن همراه و مبتنی بر ابر ، بیمارستان میتواند برنامه ریزی موثرتری برای بیماران انجام دهد و این برنامه ریزی موثر موجب گردش مالی سریع تر و رضایتمندی بیشتر می شود.

با وجود فراگیر شدن اینترنت اشیاء ، هنوز هم بسیاری از بیمارستان ها و مراکز پزشکی به دلیل سنگین بودن هزینه ها از بکارگیری این فناوری سر باز می زنند، اما با توجه به پیشرفت های اینترنت اشیاء و مزیت های فراوان آن تا چند سال آینده این فناوری در تمام بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی پیاده سازی خواهد شد . 

 

اینترنت اشیاء و بهبود خدمات بهداشتی و درمانی

عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و دستاوردهای ایران و جهان در زمینه هوشمندسازی و اینترنت اشیا می توانید عضو باشگاه خبری ما شوید.

این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
دوره آموزش جامع اینترنت اشیا IoTWAY
دوره آموزش جامع اینترنت اشیا IoTWAY
17 تا 19 اسفند 1400