CEDIA 2017 کی نوت دیو ایوانز: آینده‌پژوهان اینترنت اشیا، الهام‌بخش تفکرات جدید برای مزایای خانه‌های هوشمند هستند


آینده پژوهان اینترنت اشیا

دیو ایوانز “مدیرعامل اجرایی و از بنیان‌گذاران Stringify، ابداع‌کننده‌ی اصطلاح اینترنت همه‌چیز یا اینترنت اشیا در سیسکو”، کی نوت در cedia 2017 و نشان تجاری متخصصان فناوری خانه‌های هوشمند را افتتاح خواهد کرد.

در مصاحبه CEDIA در سال گذشته، ایوانز اشاره داشت که:” در سال‌های آینده قدرت تلفن‌های هوشمند شما در کل زندگی جاری خواهد بود و پیامدها و نتایج گسترده‌ای برای چیزهایی که به اینترنت متصل می‌شوند و چگونگی اتصال آن‌ها خواهیم داشت.”

همین‌طور: «دیگر درباره دستگاه‌های متصل به نت پرسشی مطرح نخواهد شد بلکه دستگاه‌هایی که به اینترنت متصل نیستند مورد پرسش ما خواهند بود؛ زیرا اکثر وسایل و اشیا پیرامون ما از اینترنت استفاده خواهند کرد.»

ایوانز می‌گوید:«ما در حال حاضر هر 10 دقیقه داده‌های جدید بیشتری را نسبت به چند سال پیش‌تولید می‌کنیم.»

تمام این داده‌ها، دارای نتایج بزرگ و تأثیرگذاری در یادگیری هستند. هر چه اطلاعات بیشتری وارد این سیستم‌ها شود، آن‌ها بیشتر یاد می‌گیرند.

او به IBM WATSON اشاره‌کرده و اذعان نمود که هم‌اکنون دوره‌های دانشگاهی را آموزش می‌دهد و به‌زودی قادر خواهد بود مشاورانی با توانایی پردازش و کار روی 65 میلیون صفحه از متن در ثانیه را پرورش دهد.

به‌عنوان نمونه‌ای دیگر از یادگیری عمیق و کامل، ایوانز به ماشین‌هایی اشاره دارد که توانایی مشاهده و یادگیری با استفاده از مقادیر زیادی تصویر و توضیحات کپی شده از منابع متعدد، رادارند.

در تصویر بالا، یک سیستم به‌طور خودکار توصیف درست و صحیحی را برای ما ایجاد می‌کند. «زنی بالباس سفید و راکت تنیس در دست به همراه 2 نفر دیگر پشت سرش درزمینه ای سبز.»

ماشین‌ها نه‌تنها می‌توانند ببینند، بلکه طبق گفته ایوانز: “آن‌ها همچنین می‌توانند اشیایی را که ما نمی‌بینیم را ببینند. “

برای مثال: با بزرگنمایی ویدئوهای اویلری، یک سیستم حتی می‌تواند ضربان قلب یک فرد را با تقویت فریم‌های آن در ویدئو و همچنین تغییرات در رنگ پوست را تعیین کند.

سؤال در میان حاضران مطرح گردید: “می‌توانید نتایج این فناوری را در اشیایی مانند چک دندان‌های نوزادان یا چکاب سلامتی سالمندان، تصور کنید؟”

امروزه حتی از آن (اینترنت اشیا) در نرم‌افزارهای کاربردی مثل برنامه‌های مترجمی (با قرار دادن گوشی خود بر روی یک متن) و محاسبات ریاضی (با قرار دادن گوشی بر روی یک معادله) استفاده می‌شود.

باوجود پردازش‌های ابری، این روزها دستگاه‌های ساده می‌توانند به دستگاه‌های هوشمند تبدیل شوند.

 طبق گفته ایوانز:” فناوری رایانش ابری و اتصالات اینترنتی، قابلیت‌هایی را به ارمغان می‌آورند که می‌توان هر چیزی را به شبکه و اینترنت متصل کرد.”

بنابراین موضوع اتصال به اینترنت مطرح می‌شود که درواقع این جزء حیاتی و مهم اینترنت اشیا، گامی بلند در جهت پیشرفت این فناوری برمی‌دارد. امروزه ما شاهد سرعت بالاتر، نیروی برق کمتر و راه‌های جدید برای برقراری ارتباط هستیم؛ مانند استفاده از امواج نوری (Li-Fi)

آیا باید از کانال فناوری خانه هوشمند مراقبت شود؟

آیا امروزه واقعاً برای متخصصان فناوری تمام این مسائل آینده‌پژوهی (ایوانز مسئول بخش آینده‌پژوهی سیسکو بود) خانه هوشمند مهم هستند؟

البته توجه به این موضوع که اشیا از کجا رهبری می‌شوند، می‌تواند جالب باشد؛ اما بسیاری از مطالب و دروس می‌توانند از طریق پیشرفت‌هایی که در طول مسیر رخ‌ داده‌اند، جمع‌آوری‌شده باشند.

برای مثال: آیا شما نرم‌افزار یا برنامه کاربردی PhotoMath را می‌شناسید که از طریق عکس گرفتن از معادلات پیچیده آن‌ها را محاسبه می‌کند؟

و چگونه می‌توان امروزه از فناوری‌های مشابه استفاده کرد؟ برای مثال، استفاده از آن‌ها در شناسایی قطعات و اتصالات A/V.

این فناوری برای تشخیص چهره چه‌کاری انجام داده است؟ امروزه بیشتر محصولات این کانال دوربین‌هایی را نشان می‌دهند که می‌توانند در تشخیص چهره ، احساسات و سلامت افراد و خیلی مسائل دیگر استفاده شوند. یک سیستم خودکارسازی خانگی چه طور می‌تواند به آن‌ها پاسخ دهد؟

هم‌زمان بسیاری از این محصولات حاوی میکروفون‌هایی هستند که در تشخیص مواردی مانند تشخیص افتادن یا فریاد کمک افراد و یا تشخیص آشوب‌ها و حملات و مواردی از این قبیل استفاده می‌شوند.

ایوانز صنعتی را برای روش‌های جدید تفکر در مورد خانه‌های هوشمند نشان خواهد داد.

Dale Evans Keynote
چهارشنبه، ششم سپتامبر
مرکز همایش‌های سن دیگو