پلتفرم اینترنت اشیا

 یک پلتفرم اینترنت اشیا را می‏توان به عنوان یک لایه هوشمند که اشیا را به شبکه متصل می‏کند و اطلاعات دریافتی را جهت توسعه خدمات خلاصه می‏نماید، تعریف کرد. تاکنون تعاریف متفاوتی در خصوص پلتفرم ارائه شده و گارتنر آن را به عنوان یک مجموعه نرم افزاری مبتنی بر ابر که بر راهکارهای اینترنت اشیا نظارت می کند و همچنین نقاط پایانی راهکار را مدیریت و کنترل مینماید تعریف میکند.

به عبارت ساده، هدف هر دستگاه اینترنت اشیا اتصال به دستگاه‌های دیگر و برنامه‌های کاربردی از طریق پروتکل‌های اینترنتی است. برای پر کردن شکاف بین حسگرها و دستگاه‌های اینترنت اشیا از پلتفرم‌های اینترنت اشیا استفاده می‌شود. این پلتفرم‌ها حسگرها را به شبکه متصل کرده و سپس با به‌کارگیری برنامه‌های کاربردی از اطلاعات جمع‌آوری شده توسط حسگرها استفاده می‌کنند. با توجه به امکاناتی که اینترنت اشیا هم‌اکنون ارائه می‌دهد، شرکت‌های بسیاری اقدام به سرمایه‌گذاری در زمینه پلتفرم‌ها کرده‌اند و در حال حاضر پلتفرم‌های اینترنت اشیا بسیار زیادی وجود دارند که گزینه‌های متعددی را جهت کاربردهای اینترنت اشیا ارائه می‌دهند.

پلتفرم ها باید شامل ویژگی های زیر باشند:

-کنترل و مدیریت دستگاه های موجود در راهکارها و نرم افزارهای کاربردی آن ها

-تجمیع داده، یکپارچه سازی و مدیریت آن ها

-پردازش رویدادها

-سفارشی سازی و ساخت برنامه های کاربردی (SDK, app  server,  IDE و غیره)

-تجزیه و تحلیل داده های اینترنت اشیا و مجازی سازی آن ها

-تامین امنیت سایبری

-کنترل ارتباطات دستگاه های اینترنت اشیا

-سازگارکننده API hub و  نرم افزار گیتوی در نرم افزار کاربردی دستگاه های پایانی

-ارائه رابط کاربری برای کاربر و توسعه دهنده

 

در ادامه به معرفی برخی از پلت‌فرم‌های مطرح اینترنت اشیا می‌پردازیم.

پلتفرم سرویس وب اینترنت اشیای آمازون 

پلتفرم سرویس وب اینترنت اشیای شرکت آمازون، یک پلتفرم ابر مدیریت شده است که به دستگاه‌های متصل این امکان را می‌دهد که با برنامه‌های تحت ابر و دیگر دستگاه‌های اینترنت اشیا به آسانی و به‌صورت امن ارتباط برقرار کنند. این پلتفرم قابلیت پشتیبانی از میلیاردها دستگاه و تریلیون ها پیام را دارد و می‌تواند پیام‌ها را تا رسیدن به نقاط پایانی پلتفرم، به‌صورت امن و قابل اعتماد هدایت و پردازش کند. با استفاده از پلتفرم اینترنت اشیای آمازون، برنامه‌های شما می‌توانند به‌صورت همیشگی فعال بمانند و در مواقعی هم که متصل نیستند امکان برقراری ارتباط با دستگاه‌های دیگر را داشته باشند.

پلتفرم اینترنت اشیای IBM

واتسون یک پلتفرم اینترنت اشیا است که توسط شرکت IBM ارائه شده است. پلتفرم واتسون یک پلتفرم کاملاً مدیریت شده است که با ارائه خدمات میزبانی ابر موجب می‌شود که به آسانی از دستگاه‌های اینترنت اشیا ارزش‌های اطلاعاتی به دست بیاید. با استفاده از دستورالعمل‌های این پلتفرم مشتریان می‌توانند به این سرویس متصل شده و اقدام به ارسال امن داده‌ها؛ با استفاده از پروتکل پیام‌رسانی باز و سبک MQTT کنند. با استفاده از این پلتفرم می‌توان دستگاه‌ها را با استفاده از داشبورد آنلاین یا API‌های امنیتی تنظیم و مدیریت کرده تا برنامه‌های شما بتوانند به‌صورت بی‌درنگ به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

پلتفرم شرکت اینتل

پلتفرم اینترنت اشیای اینتل یک مدل انتها به انتهای مرجع است که بر پایه ی اتصالات یکپارچه و ایمن دستگاه‌ها، ارائه داده‌های قابل اعتماد به ابر و ارائه تحلیل‌های با ارزش عمل می‌کند. این موضوع تعهد اینتل به افزایش موجودیت اینترنت اشیا را نشان می‌دهد. بنابراین وعده‌ی آن می‌تواند در سراسر جهان تحقق یابد. با پلتفرم اینترنت اشیای اینتل طیف وسیعی از راه‌حل‌های اینترنت اشیا را در زمینه سازگاری تولید و بهینه‌سازی می‌کند. در این پلتفرم مزایایی در خصوص رایانش مقیاس‌پذیر، امنیت انتقال داده از دستگاه به ابر و مدیریت داده و پشتیبانی از تحلیل در نظر گرفته شده است.

پلتفرم شرکت اوراکل

پلتفرم اینترنت اشیای اوراکل یک راهکار انتها به انتها برای معماری اینترنت اشیا به‌صورت جامع، مقیاس‌پذیر و مقرون به صرفه است که به سازمان امکان می‌دهد تا:

-برنامه‌های کاربردی را سریع‌تر گسترش داده و هزینه‌های توسعه و زمان عرضه به بازار را نیز کاهش دهند.

-با استفاده از داده‌ها، دستگاه‌های متصل تصمیم‌گیری را نزدیک به لبه شبکه انجام دهند.

-از دستگاه‌ها و پلتفرم خود حفاظت کرده و از ارتباطات امن قوی انتها به انتها استفاده کنند.

-با ادغام برنامه‌های کسب‌وکار اوراکل و صنعتی خود هزینه‌ها را کاهش داده و ارائه خدمات جدید را تسریع بخشند.