مرکز تحقیقات اینترنت اشیا » اخبار IoT

 بررسی اطلاعات فنی شبکه ­های هوشمند (Smart Grid) 

iotlayers
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در pinterest به اشتراک بگذارید

 بررسی اطلاعات فنی شبکه ­های هوشمند (Smart Grid) 


 برای استفاده از اینترنت اشیاء در شبکه­ های هوشمند برق یک معماری سه لایه تعریف می­کنیم که این لایه­ ها عبارتند از:

1) لایه­ ادراک(Sensor)

2) لایه شبکه

3) لایه کاربردها

در شکل زیر  معماری این سه لایه دیده می­شود طبق شکل داده ­ها از لایه ادراک توسط حسگرهایی که روی شبکه توزیع نصب شده ­اند گرفته شده و از طریق لایه شبکه که شامل شبکه ماهواره­ای، شبکه بیسیم، و … است به سرورهای شبکه توزیع فرستاده می­شود در لایه کاربرد این داده­ ها تجزیه و تحلیل شده و اطلاعات مفید در اختیار کاربر قرار میگیرد.

iotlayers

 

قسمت عمده ­ی فعالیت اولیه اینترنت اشیا ورود به لایه ­ی ادراک و دریافت دیتا از سنسورها می­باشد به همین دلیل در زیر به معرفی انواع حسگرهای مورد نیاز و نحوه قرار گرفتن آن­ها بر روی برج و خطوط انتقال میپردازیم:

1- حسگر Leading

  وضعیت برج انتقال را به گره ستون اصلی نزدیک انتقال می­دهد. که داده­ های چندین سنسور leaning با هم ادغام شده و به صورت اطلاعات انتقال می­یابد و نظارت در زمان واقعی و هشدار دهنده را تحقق می­بخشد.

2- Conductor galloping

این حسگر برای تشخیص galloping در شبکه ­های انتقال برق طراحی شده است.

3- حسگرهای هواشناسی

درجه حرارت، رطوبت، سرعت باد، آفتاب، و بارش را می توان به وسیله شبکه­ های حسگر بیسیم که در کنار کاندکتور قرار می­گیرد و یا روی برج نصب می­گردد بدست آورد.

4- کاندکتورicing

کاندکتور icingمی­تواند از طریق نتیجه حسگرهای هواشناسی و حسگرهای تنش تعیین شود. سیستم تجزیه و تحلیل داده در مرکز نظارت، اطلاعات جمع آوری شده توسط سنسورها را تجزیه و تحلیل کرده و برای هشدار زود هنگام تصمیم­ گیری می­کند. بنابراین تخلیه الکتریکی غیر عادی یخ را می­توان کاهش داد و یا اجتناب شود.

5- ارتعاش باد

سنسور شتاب برای تشخیص لرزش هادی، ناشی از باد استفاده می­شود. فرکانس ارتعاش و دامنه آن می­تواند ثبت و تجزیه و تحلیل شود. همچنین سرعت باد، جهت باد، درجه حرارت محیط، رطوبت و فرسودگی هادی می­تواند تجزیه و تحلیل گردد.

6- درجه حرارت هادی

درجه حرارت هادی را می­توان با سنسورهای بی سیم دما کارگذاشته شده در هادی جمع آوری کرد. در شکل زیر طرح استقرار سنسورها در خط انتقال برق و برج نشان داده شده است. سنسورها شامل دماسنج، رطوبت سنج، و دیگر سنسورهای هواشناسی، سنسور لرزش، سنسور مافوق صوت، سنسور leaning برج، سنسور مادون قرمز، سنسور جریان نشتی، دوربین، گره­ های سینک می­باشند که ساخت سیستم نظارت بر خطوط انتقال برق و برج را امکانپذیر می­سازند. گره سینک مستقر در برج، داده­ ها را از سنسورهای اطراف خود جمع آوری کرده و آنها را ادغام کرده و از طریق شبکه­ های انتقالی تلفن همراه و یا شبکه­ های خصوصی آنها را به مرکز کنترل که در یک مکان دور قرار دارد انتقال می­دهد. که از ویژگی ­های آن میتوان به انعطاف پذیر بودن، مناسب بودن، انتقال اطلاعات با سرعت بالا و قابل اعتماد و اتصال با کیفیت بالا بین امکانات انتقال برق و مرکز نظارت نام برد.

gate

 

سیستم نظارت آنلاین خط انتقال قدرت، نظارت در زمان واقعی را تحقق می­بخشد و نمایش اطلاعات و آمار و تجزیه و تحلیل را از طریق سیستم مدیریت اطلاعات امکان پذیر می­کند.

عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و دستاوردهای ایران و جهان در زمینه هوشمندسازی و اینترنت اشیا می توانید عضو باشگاه خبری ما شوید.

این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
دوره آموزش جامع اینترنت اشیا IoTWAY
دوره آموزش جامع اینترنت اشیا IoTWAY
17 تا 19 اسفند 1400