صفحه اصلی |     جستجوی پیشرفته  |     درباره ما  |     تماس با ما  |     راهنمای کاربران

اخبار

گامی بزرگ در جهت بکارگیری راهکارهای هوشمند در کشاورزی کشور

روز شنبه ۲۶ تیرماه سال جاری مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه جهت پیاده سازی « پروژه پایش هوشمند مزارع کشور مبتنی بر اینترنت اشیا » با حضور معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مبین نت و همچنین دبیرکل مرکز تحقیقات اینترنت اشیا در محل سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برگزار گردید.

این تفاهم نامه با هدف استفاده موثر و بهینه از منابع، بهبود بهره وری با استفاده از هوشمندسازی در بخش های مختلف کشاورزی از جمله خاک ورزی، کاشت، داشت و برداشت و همچنین کاهش هزینه های مصرف انرژی به واسطه مدیریت هوشمند، منعقد گردید.

در ابتدای، مراسم پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی، آقای دکتر مستوفی و آقای دکتر قیصری به عنوان مدیران پروژه به تشریح عملکرد بخش نرم افزاری و سخت افزاری سامانه مبیفارم (سامانه پایش هوشمند کشاورزی) پرداخته و به اهمیت فرآیند هوشمندسازی در بخش کشاورزی جهت افزایش بهره وری اشاره نمودند.

سپس آقای مهندس غیناقی رییس هیئت مدیره مبین نت و نماینده شرکت همراه اول به عنوان مجری پروژه افزود:

 این تفاهم نامه تغییرات شگرفی در صنعت کشاورزی ما پدید خواهد آورد و در اجرای این پروژه، همراه اول و مبین نت با استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های مشترک حضور خواهند داشت.

وی تاکید کرد که جهت اجرای پروژه های هوشمندسازی و ایجاد یک اکوسیستم در این حوزه، حضور اپراتورهای مخابراتی در کنار دیگر بازیگران صنعت هوشمندسازی امری ضروری است و زمینه پیاده سازی هرچه موفق تر پروژه ها را فراهم می سازد.

 

agriculture agreement 1 

 

در ادامه مراسم آقای دکتر تاج فر دبیرکل مرکز تحقیقات اینترنت اشیا به عنوان مشاور و ناظر پروژه ها در این تفاهم نامه گفت: هوشمندسازی دو نتیجه مهم را همواره در بردارد، یکی افزایش بهره وری و دیگری کاهش هزینه ها. از جمله مهم ترین اقدامات این مرکز به عنوان یک نهاد علمی خصوصی، انجام پژوهش های راهبردی و کاربردی برای پیاده سازی صحیح اینترنت اشیا در کشور است. وی افزود طی چند سال گذشته این مرکز با تمرکز بر پروژه های کاربردی نظیر کشاورزی، دامپروری و طیور در نظر دارد تا با هوشمندسازی به امنیت غذایی کشور کمک کند.

آقای دکتر ارژنگ جوادی معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به عنوان متولی اصلی این تفاهم نامه، با ابراز خرسندی از ورود بخش خصوصی و بکارگیری علم روز دنیا در جهت افزایش بهره وری بخش کشاورزی کشور گفت: نقش وزارت جهاد کشاورزی در تامین مایحتاج روزانه و مواد غذایی مردم، از دیگر وزارتخانه ها پر رنگ تر است و همین امر موجب شده تا از بکارگیری فناوری های روز دنیا جهت افزایش بهره وری و محصولات بخش کشاورزی استقبال کنیم. وی تاکید کرد آب، خاک و منابع پایه دارای محدودیت های جدی هستند و همین امر، مدیریت هوشمند منابع را الزام آور می کند. ایشان خاطر نشان کرد که هم اکنون حدود صد هزار هکتار زمین مساعد پیاده سازی پروژه پایش هوشمند کشاورزی مبتنی بر اینترنت اشیا در کشور وجود دارد و وزارت جهاد کشاورزی مصمم به اجرای پروژه فوق در این مزارع است.

 

agriculture agreement 2 compressed

 

امید است امضا و اجرای این تفاهم نامه از یک سو سبب افزایش بهره وری صنعت کشاورزی و تولید محصولات زراعی  و از سوی دیگر زمینه ساز ورود هوشمندسازی به دیگر صنایع مادر کشور شود.

با آرزوی پیشرفت روزافزون ایران عزیز

 

ارتباط با ما

راه­ های ارتباطی  :
ایمیل دبیرخانه: Office[at]IoTiran.com
ایمیل دبیر مرکز: Info[at]IoTiran.com
ارتباط تلگرامی:@iotrcadmin
تلفن: 77199154-021
فکس: 77274337-021

تفاهم نامه ها

تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی وزارت نیرو ساتبا    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی صنایع ارتباطی آوا    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی سیویلیکا    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات گلستان    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی فن بازار    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی همراستا    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی دانشگاه لرستان    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی پارک فناوری پردیس    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی سماتک    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی بانک شهر        تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی دانشگاه زند شیراز    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی سازمان مدیریت صنعتی