صفحه اصلی |     جستجوی پیشرفته  |     درباره ما  |     تماس با ما  |     راهنمای کاربران

اخبار

آزمایشگاه اینترنت اشیا دانشگاه صنعتی کرمانشاه راه اندازی شد

photo 2020 12 30 15 12 07 2

 


 

آزمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا دانشگاه صنعتی کرمانشاه به منظور ارتقا سطح دانش و مهارت دانشجویان این مجموعه و با همکاری مرکز تحقیقات اینترنت اشیا و همچنین حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی آغاز به کار کرد.

با توسعه فناوری‏ های نوین دیجیتالی و هوشمندسازی در همه بخش‏ ها و با توجه به اینکه این فناوری‏ ها با زندگی روزمره افراد جامعه گره خورده است، مراکز علمی و پژوهشی به نسل جدیدی از آزمایشگاه‏ ها نیاز پیدا کرده ‏اند. در واقع، رشد و توسعه این فناوری ‏ها در تمامی کشور‏ها به عوامل متعددی بستگی دارد که می‏توان به سه عامل از مهمترین عوامل آن اشاره کرد. اولین عامل، ایجاد دانش لازم در این حوزه و توسعه فناوری‏ های مربوطه جهت درک و تولید محصولات مورد نیاز است. دومین عامل تاثیرگذار، آموزش کارشناسان و متخصصین فنی برای راه اندازی و بهره‏ برداری از سامانه ‏های هوشمند و عامل سوم نیز بستری برای تولید، تست و ارزیابی محصولات اولیه و راهکارهای ارائه شده در یک محیط واقعی است.

 

photo 2020 12 30 15 12 08 2

 

یکی از مسائل مهم در توسعه راهکارهای هوشمندسازی و مبتنی بر اینترنت اشیا، میزان اتکاپذیری آن‏ها در شرایط واقعی است. بنابراین وجود بستر آزمایشگاهی در مقیاس واقعی که بتوان توسعه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را در آن تست کرده و از درستی کارکرد و کارایی آن‌ها اطمینان حاصل کرد از اهمیت به سزایی در رشد و توسعه اینترنت اشیا در کشور برخوردار است. یکی از ضروری‏ ترین موارد در زمینه بکارگیری اینترنت اشیا و اجرای پروژه‏ ها و ایده ‎های هوشمندسازی، ساخت نمونه ‏‏های آزمایشگاهی است که می توان با تاسیس آزمایشگاه تخصصی در این حوزه کمک شایانی به آینده دانش ‏پژوهان و توسعه پروژه ‏های مبتنی بر اینترنت اشیا نمود. ایجاد یک آزمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا که تمامی نیازهای آموزشی، پژوهشی و اجرایی این حوزه را پوشش دهد، نیاز هر نهاد آموزشی و تحقیقاتی مرتبط با فناوری اطلاعات و هوشمندسازی است و  می‏تواند یکی از برنامه‌‌های مد نظر برای کمک به استارتاپ‌ها و تیم‌های فعال جهت پیاده‌سازی ایده‌‌های کاربردی در حوزه اینترنت اشیا باشد.

از این رو مرکز تحقیقات اینترنت اشیا به عنوان یکی از بازیگران فعال دانش ­بنیان در اکوسیستم اینترنت اشیای کشور با همکاری گروه کامپیوتر دانشگاه صنعتی کرمانشاه نسبت به تهیه طرح تاسیس آزمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا منطبق بر استانداردهای تدوین شده بین المللی، اقدام نمود و در دی ماه سال جاری این آزمایشگاه با حضور مدیران و کارشناسان طرفین تجهیز و راه اندازی شد.

 

photo 2020 12 30 15 12 11

 

آقای دکتر خزایی رئیس دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی کرمانشاه در این مورد اظهار داشت که متناسب با روند رشد فناوری در دنیا و کشور، نیاز است که دانشگاه های صنعتی قدم های جدیدی در حوزه تربیت و مهارت آموزی دانشجویان بردارند تا در آینده مشاغل کشور تاثیر مثبتی داشته باشند. دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی کرمانشاه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اعضای هیئت علمی این دانشکده تصمیم دارند در حوزه فناوری های نوین مانند اینترنت اشیا و هوش مصنوعی فعالیت نموده و از ظرفیت دانشگاه جهت تولید محصولات دانش بنیان در استان استفاده نمایند.

برای این منظور، ابزار لازم جهت توانمندسازی دانشجویان از طریق راه اندازی آزمایشگاه اینترنت اشیا فراهم گردید و با مشاوره و همکاری مرکز تحقیقات اینترنت اشیا محقق شد. این دانشگاه در ادامه نیز در نظر دارد با همکاری مرکز، بوت کمپ اینترنت اشیا را با حضور تمامی علاقه مندان، به مدت یک هفته در این استان برگزار نماید.

آقای مهندس قیصری دبیر اجرایی مرکز تحقیقات اینترنت اشیا نیز در این رابطه اعلام کرد که هدف و ماموریت اصلی مرکز، ارتقای ظرفیت بخش های مختلف کشور از جمله دانشگاه ها و مراکز علمی به منظور ایجاد فرصت های مهارت آموزی و توانمندسازی نیروی انسانی برای آینده فناوری کشور است. در این رابطه، از سال 1396 اقداماتی نظیر راه اندازی آزمایشگاه ها و برگزاری دوره های مهارت محور صورت گرفته و امروز نیز سرعت انجام این اقدامات از رشد مناسبی برخوردار است. این مرکز آمادگی دارد تا با تمام ظرفیت خود در این زمینه با مجموعه های علمی و تحقیقاتی کشور همکاری داشته باشد.

 

photo 2020 12 30 15 12 09 4

 

 

این آزمایشگاه در دانشگاه صنعتی کرمانشاه با وسعت 100 متر مربع و با هدف پیاده سازی ایده ­ها و سناریوهای هوشمندسازی دانشجویان دانشگاه، راه ­اندازی کسب و کارهای این حوزه و همچنین تبدیل ایده­ دانشجویان علاقمند به استارتاپ­ تاسیس گردید.

 

photo 2021 01 17 18 23 32

ارتباط با ما

راه­ های ارتباطی  :
ایمیل دبیرخانه: Office[at]IoTiran.com
ایمیل دبیر مرکز: Info[at]IoTiran.com
ارتباط تلگرامی:@iotrcadmin
تلفن: 77199154-021
فکس: 77274337-021

تفاهم نامه ها

تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی وزارت نیرو ساتبا    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی صنایع ارتباطی آوا    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی سیویلیکا    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات گلستان    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی فن بازار    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی همراستا    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی دانشگاه لرستان    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی پارک فناوری پردیس    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی سماتک    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی بانک شهر        تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی دانشگاه زند شیراز    تفاهم نامه همکاری اینترنت اشیا سازمانی و شرکتی سازمان مدیریت صنعتی