صفحه اصلی |     جستجوی پیشرفته  |     درباره ما  |     تماس با ما  |     راهنمای کاربران

اخبار

 بررسی اطلاعات فنی شبکه ­های هوشمند (Smart Grid) 


 برای استفاده از اینترنت اشیاء در شبکه­ های هوشمند برق یک معماری سه لایه تعریف می­کنیم که این لایه­ ها عبارتند از:

1) لایه­ ادراک(Sensor)

2) لایه شبکه

3) لایه کاربردها

در شکل زیر  معماری این سه لایه دیده می­شود طبق شکل داده ­ها از لایه ادراک توسط حسگرهایی که روی شبکه توزیع نصب شده ­اند گرفته شده و از طریق لایه شبکه که شامل شبکه ماهواره­ای، شبکه بیسیم، و ... است به سرورهای شبکه توزیع فرستاده می­شود در لایه کاربرد این داده­ ها تجزیه و تحلیل شده و اطلاعات مفید در اختیار کاربر قرار میگیرد.

iotlayers

 

قسمت عمده ­ی فعالیت اولیه اینترنت اشیا ورود به لایه ­ی ادراک و دریافت دیتا از سنسورها می­باشد به همین دلیل در زیر به معرفی انواع حسگرهای مورد نیاز و نحوه قرار گرفتن آن­ها بر روی برج و خطوط انتقال میپردازیم:

1- حسگر Leading

  وضعیت برج انتقال را به گره ستون اصلی نزدیک انتقال می­دهد. که داده­ های چندین سنسور leaning با هم ادغام شده و به صورت اطلاعات انتقال می­یابد و نظارت در زمان واقعی و هشدار دهنده را تحقق می­بخشد.

2- Conductor galloping

این حسگر برای تشخیص galloping در شبکه ­های انتقال برق طراحی شده است.

3- حسگرهای هواشناسی

درجه حرارت، رطوبت، سرعت باد، آفتاب، و بارش را می توان به وسیله شبکه­ های حسگر بیسیم که در کنار کاندکتور قرار می­گیرد و یا روی برج نصب می­گردد بدست آورد.

4- کاندکتورicing

کاندکتور icingمی­تواند از طریق نتیجه حسگرهای هواشناسی و حسگرهای تنش تعیین شود. سیستم تجزیه و تحلیل داده در مرکز نظارت، اطلاعات جمع آوری شده توسط سنسورها را تجزیه و تحلیل کرده و برای هشدار زود هنگام تصمیم­ گیری می­کند. بنابراین تخلیه الکتریکی غیر عادی یخ را می­توان کاهش داد و یا اجتناب شود.

5- ارتعاش باد

سنسور شتاب برای تشخیص لرزش هادی، ناشی از باد استفاده می­شود. فرکانس ارتعاش و دامنه آن می­تواند ثبت و تجزیه و تحلیل شود. همچنین سرعت باد، جهت باد، درجه حرارت محیط، رطوبت و فرسودگی هادی می­تواند تجزیه و تحلیل گردد.

6- درجه حرارت هادی

درجه حرارت هادی را می­توان با سنسورهای بی سیم دما کارگذاشته شده در هادی جمع آوری کرد. در شکل زیر طرح استقرار سنسورها در خط انتقال برق و برج نشان داده شده است. سنسورها شامل دماسنج، رطوبت سنج، و دیگر سنسورهای هواشناسی، سنسور لرزش، سنسور مافوق صوت، سنسور leaning برج، سنسور مادون قرمز، سنسور جریان نشتی، دوربین، گره­ های سینک می­باشند که ساخت سیستم نظارت بر خطوط انتقال برق و برج را امکانپذیر می­سازند. گره سینک مستقر در برج، داده­ ها را از سنسورهای اطراف خود جمع آوری کرده و آنها را ادغام کرده و از طریق شبکه­ های انتقالی تلفن همراه و یا شبکه­ های خصوصی آنها را به مرکز کنترل که در یک مکان دور قرار دارد انتقال می­دهد. که از ویژگی ­های آن میتوان به انعطاف پذیر بودن، مناسب بودن، انتقال اطلاعات با سرعت بالا و قابل اعتماد و اتصال با کیفیت بالا بین امکانات انتقال برق و مرکز نظارت نام برد.

gate

 

سیستم نظارت آنلاین خط انتقال قدرت، نظارت در زمان واقعی را تحقق می­بخشد و نمایش اطلاعات و آمار و تجزیه و تحلیل را از طریق سیستم مدیریت اطلاعات امکان پذیر می­کند.

تازه ها

ارتباط با ما

راه­ های ارتباطی  :
ایمیل دبیرخانه: Office[at]IoTiran.com
ایمیل دبیر مرکز: Info[at]IoTiran.com
ارتباط تلگرامی:@iotrcadmin
تلفن: 77199154-021
فکس: 77274337-021

تفاهم نامه ها

Iran presidential 90 90  satba 90 90  modiriat sanati 90 90  zand 90 90  lorestan 90 90  yazd 90 90  shahr bank 90 90  AVA 90 90  civilica 90 90  Hamrasta 90 90