صفحه اصلی |     جستجوی پیشرفته  |     درباره ما  |     تماس با ما

شرکت Vodafone شبکه 5G اینترنت اشیا  را گسترش می دهد.


 

در اخبار مرتبط دیگر آمده است که Vodafone تا پایان سال ۲۰۱۹، در شبکه 5G باند باریک اینترنت اشیا (NB-IoT) خود، تعداد سایت های سلولی اروپا را دو برابر خواهد کرد در نتیجه تعداد اشیا بیشتری می توانند به اینترنت وصل شوند.

بزرگترین شبکه NB-IoT بین المللی جهان در ده کشور اروپایی در دسترس خواهد بود، که از جمله آنها  می توان به راه اندازی برنامه ریزی شده این نوع شبکه در کشورهای انگلیس، رومانی و مجارستان اشاره کرد، که امروزه شبکه Vodafone نامیده می شود.

شبکه NB-IoT  صنعتی از تکنولوژی کم مصرف و با پوشش منطقه ای بالا بهره می برد که ارتباط بین تعداد زیادی از برنامه های کاربردی شهر هوشمند همراه با توسعه ی تکنولوژی متصل به بخش های دیگر، مانند کشاورزی را فراهم می آورد.

Atos 678x381

منبع:  https://internetofbusiness.com/t-mobile-and-ericsson-5g-deal/

نشست "اخلاق برای نوآموزان"

 

اینترنت اشیاء آینده اخلاقی ما را به چالش می‌کشد/ ۳ نظریه اخلاقی

حجت الاسلام حمید شهریاری در نشست «اخلاق برای نوآموزان» از اینترنت اشیاء و چالش های اخلاقی آن برای بشر سخن گفت.

نشست دو روزه «اخلاق برای نوآموزان» با هدف ترویج مباحث اخلاقی و آشنایی مقدماتی علاقه مندان به مباحث اخلاقی در تاریخ ۱۵ و ۱۶ اسفند ماه سال جاری به همت خانه اخلاق پژوهان جوان قم برگزار شد.

3069057

برش‌های اخلاقی به قرآن و حدیث شیعی

اولین جلسه از روز دوم این نشست با موضوع «برش های اخلاقی به قرآن و حدیث شیعی» با ارائه حجت الاسلام امیرغنوی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، پنجشنبه ۱۶ اسفند ۸ صبح آغاز شد.

غنوی در ابتدا به چیستی فهم اخلاقی پرداخت و متذکر شد که ما در بسیاری موارد دچار خلط در فهم اخلاقی شده ایم؛ ما یک سلسله مطالب از شرق و غرب می‌خوانیم و اطلاعات زیادی گردآوری می‌کنیم. ضبط و گردآوری و حتی تدریس این اطلاعاتِ گاهی منظم و حتی منسجم، به معنای فهم اخلاقی نیست! فهم اخلاقی ناشی از حس کردن فضای اخلاقی و قرار گرفتن در آن فضا خواهد بود و قبل از آن فهم اخلاقی رخ نداده است. تا موقعی که سوالات اخلاقی در بیرون ما و نه در فضای ذهنی روحی و زندگی روزمره ما قرار دارد، ما فهم اخلاقی کسب نکرده ایم! فهم اخلاقی یعنی حضور ذهنی و قلبی و روحی در فضای ارزش‌های اخلاقی، به گونه ای که دغدغه جدی ما شده باشد تا حدی که پاسخ متفاوت به آنها باعث تغییر در زندگی بشود.

وی در پاسخ به چیستی زیست اخلاقی گفت: زیست اخلاقی به معنای شناخت مسائل اخلاقی نیست و همچنین شناخت مناسب به معنای داشتن زیست مناسب در رابطه با آن مقوله نیست. پذیرش ارزش‌های اخلاقی و حتی علاقه به آنها کافی نیست و به معنای زیست اخلاقی نخواهد بود. باید ذهن و دل و رفتار به تدریج بر اساس علایق اخلاقی شکل بگیرد تا بگوییم به تدریج زیست اخلاقی در حال شکل‌گیری است. در واقع انتخاب‌های ما در زندگی مشخص می‌کند که زیست ما اخلاقی بوده یا خیر؟! زیست اخلاقی غیر از فهم اخلاقی است، ظاهراً زیست اخلاقی تأثیر قوی بر فهم اخلاقی دارد چرا که برای فهم یک فضا باید نوعی تعلق و ارتباط با آن فضا داشته باشیم. پس آمدن به حوزه اخلاق، اگر به معنای آمدن به یک رشته آموزشی باشد، نه فهم اخلاقی محقق می‌شود و نه زیست اخلاقی چرا که با این فرض اخلاق بیرون شما خواهد بود نه درون، و مع‌الأسف فهم خوبی هم از اخلاق نخواهید داشت!

وی ادامه داد: به میزانی که تجربه‌های مختلف از مسائل اخلاقی پیدا می‌کنیم و استمرار می‌دهیم، فهم ما بالاتر می‌رود. اگر بخواهیم به زبان امروزی زندگی اخلاقی را بیان کنیم، بینش بعلاوه گرایش و رفتار اخلاقی، سازنده زندگیِ اخلاقی است. ما واقعاً در طول زندگی و در تجربیاتمان بر اثر پایبندی به بعضی ارزش‌ها، برخی چیزها را خوب می‌یابیم و نسبت به برخی چیزها حس منفی پیدا می‌کنیم. یعنی فهمی تازه حاصل از نوع زندگی‌مان به دست می‌آوریم که حتی گاهی در این فهم تازه وساطت رسول را هم نداریم! در فضای دینی هم داستان همین است یعنی نیاز به ایمان و عمل بر وفق آن داریم تا بفهمیم و بعد هم زیست دیندارانه داشته باشیم.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در مورد انواع ارتباط با دین گفت: برخی اطلاعات خوبی نسبت به دین و مسائل دینی دارند و حتی می‌توانند دانسته‌هایشان را به شکل مقاله بنویسند یا تدریس و سخنرانی کنند اما ارتباطشان با دین بیرونی است و درونی نشده است و از این موارد کم هم نداریم. یعنی افرادی که می‌توانند خوب در مورد دین حرف بزنند و تحلیل کنند ولی سبک زندگی آنها دینی نیست و اساساً ضرورت زندگی دینی برایش روشن نیست. در این فضا فرد نه فهم دینی دارد و نه زیست دینی، به همین دلیل دریافت‌هایی هم اگر دارد ضعیف است. آیه قرآن داریم که اسلام فرد را قبول دارد اما ایمانش را خیر! «لاتقولوا آمنّا و قولوا أسلمنا» ایمان چگونه تحصیل می‌شود؟ با شناخت و اطاعت ایمان در وجود انسان سبز می‌شود و با عمل و ممارست رشد می‌کند و به تقوا می‌رسد.

وی افزود: پس گام‌های سه گانه اسلام، ایمان و تقوا را داریم که فرد با تقوا وارد زیست دینی می‌شود و بعد از تقوا ورزیدن یافته‌های جدید خواهد داشت و خدا در قرآن می‌گوید: إتقوا الله و یُعلِّمُکمُ الله، در فضای زیست دینی معارف دینی بهتر فهمیده می‌شود و قرآن از یک جنبه هدیٌ للنّاس است و از جنبه دیگر هدیٌ و موعظهً للمتقین است. فهم واقعی هم ملازمه با گستردگی وجود دارد و وجود وسیع‌تر باعث فهم بیشتر می‌شود قرآن می‌گوید لئِن شَکرتُم لَأزیدنَّکم، شکر یعنی درست به کار بستن و اگر فرد درست به کار ببندد خدا به او سعه وجودی می‌دهد و این سعه وجودی فهم عمیق برای فرد می‌آورد. در کنار شکر صبر را هم داریم که صبر در صحنه‌های دین‌داری نیز انسان را به لایه‌های فهم عمیق نسبت به دین می‌رساند.

فراز و فرود نظریه‌های اخلاقی

دومین جلسه نشست با موضوع «فراز و فرود نظریه‌های اخلاقی» توسط محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارائه شد. وی گفت: هر نظریه اخلاقی باید به ۵ مسئله پاسخ دهد؛ ۱) چه نوع کارهایی خوب هستند و چه نوع کارهایی بد هستند؟

۲) در قبال چه کسانی مسئولیت اخلاقی داریم؟

۳) چه چیزی هست که یک کار اخلاقی را خوب و یک کار اخلاقی را بد می‌کند؟

۴) چطور می‌توانیم بفهمیم چه کاری خوب است و چه کاری بد است؟

۵) چطور می‌توانیم در خودمان انگیزش اخلاقی ایجاد کنیم؟

در نظریه اخلاقی سوال سوم به صورت خاص پاسخ می‌گیرد ولی بقیه سوالات در شاخه‌های دیگر نیز پاسخ می‌گیرند، مثلاً سوال چهارم در مباحث فرا اخلاق پاسخ می‌گیرد. نظریه‌های اخلاقی زیادی وجود دارد و کتب زیادی هم در مورد آنها نگاشته شده است اما ما ۳ نظریه اخلاقی معروفِ سودگرا، وظیفه‌گرا و اخلاق ارسطویی را مورد نظر قرار می‌دهیم. طبق یک تقسیم‌بندی دیگر نظریه‌های اخلاقی یا نتیجه‌گرا هستند یا وظیفه‌گرا، نظریه‌های اخلاقی زیادی ذیل نظریات نتیجه‌گرا قرار می‌گیرند، از جمله نظریه اخلاقی سودگرا جز نظریات اخلاقی نتیجه‌گرا است که در آنها آنچه وجه اخلاقی را درست می‌کند خود فعل نیست بلکه نتیجه و پیامدی است که از آن فعل حاصل می‌شود و نتیجه است که معیار فعل اخلاقی قرار می‌گیرد. حرف اصلی نظریه اخلاقی سودگرا این است که در اخلاق سود و لذت مهم است و اتفاقاً همین نگاه آنها باعث شده که عده‌ای به دنبال نقد این نظریه به صورت جدی برآیند و در مقابل عده‌ای از طرفداران از جمله میل آمد و برخی از گزاره‌های این نظریه راتبیین و اصلاح نمود.

عضو هیأت علمی دانشگاه قم گفت: سودگرایان می‌خواستند مردم از انزوا و بی خبری نسبت به یکدیگر بیرون بیایند ولی مشکل ما این است که می‌خواهیم این نظریه اخلاقی را جایگزین همه چیز کنیم و این اشتباه است، ما با اصل سود رساندن و نوع دوستی مشکلی نداریم. این نظریه چند مشکل عمده دارد: اولاً شهودات اخلاقی را نادیده می‌گیرد، ثانیاً خیلی سخت‌گیرانه است و الزامات اخلاقی آن زیاد است، ثالثاً همیشه و در هر اتفاقی می‌گوید به نتیجه نگاه کن و حال اینکه توجه و نگاه به نتیجه در همه جا کار مشکلی است.

وی در تبیین نظریه وظیفه‌گرایی گفت: وظیفه‌گرایی معتقد است نتیجه‌گرایی خیلی هم مهم نیست. برخی اعمال ذاتاً حسن و قبح دارند و با این توصیف گاهی نوبت به آن نمی‌رسد که به نتیجه نگاه کنیم. وقتی عملی قبح دارد از اول مشخص است که کار خوبی نیست و لازم نیست برای قضاوت منتظر نتیجه و پیامد آن باشیم، خود عمل و وظایف تعیین کننده هستند نه نتیجه وپیامدِ عمل. وظیفه‌گراها به نوعی معتقد به حسن و قبح ذاتی برای افعال هستند برخلافسودگراها که پیامدِ عمل را تعیین کننده حسن یا قبح یک فعل می‌دانند. وظیفه‌گرایی بنیاد ارزش اخلاقی را در عقل قرار می‌دهد یعنی اخلاق را به عقلانیت و تعمیم‌پذیری گره می‌زند و کانت به وسیله همین تعمیم‌پذیری برای فعل اخلاقی استدلال می‌کند. البته وظیفه اخلاقی در وظیفه‌گرایی صرفاً وابسته به عمل نیست بلکه نیت هم مهم است اما جوهر اصلی وظیفه‌گرایی این است که زشت و زیبای اخلاقی در افعال وجود دارد و عقل ما می‌تواند آن را درک کند. به یک تعبیر می‌توانیم بگوییم معتزله که معتقد به حسن و قبح ذاتی بودند به نوعی در جرگه وظیفه‌گراها می‌گنجند، البته آنها حرف‌های کانت را نمی‌گویند. در وظیفه‌گرایی ممکن است دچار تزاحم شویم چون در یک زمان چندین تکلیف متوجه ما می‌شود و این مشکل وظیفه‌گرایی است اما در نظریه‌های نتیجه‌گرا دچار این مشکل نمی‌شویم. فیلسوفان وظیفه‌گرا هر کدام وظایف اصلی متعددی قائل بودند برخی معتقد به یک وظیفه، برخی سه و برخی هشت وظیفه اصلی را نام می‌برند.

جوادی در تبیین نظریه اخلاق ارسطویی ابتدا به اختلاف این نظریه با دو نظریه قبل پرداخت؛ تفاوت اصلی این نظریه با دو نظریه قبل در این است که آنها روی «عمل» تاکید داشتند ولی اخلاق ارسطویی تاکیدش بر «عامل» است و مسئله اصلی آن «نیت» فرد است. ارسطو می‌گوید کار حکیم خوب است یعنی قضاوت را روی عامل می‌برد. عنصر تعیین کننده اخلاق در این نظریه، طبیعت و نیچر است که کمی شبیه به فطرت می‌باشد. در اخلاق ارسطویی فرد وقتی خوب است که درون او عوض شود، اخلاق در درون است و نفس باید عوض شود. نتایج اهمیت چندانی ندارند، مثلاً مدرسه ساختن برای جامعه خوب و مفید است اما لزوماً به آن فعل اخلاقی نمی‌گویند. وقتی درون عوض شد عمل ارزش پیدا می‌کند و همه چیز از درون بر می‌خیزد. اخلاق ارسطویی در ادیان خیلی مورد پسند قرار گرفته است و در جهان اسلام نیز اخلاق ارسطویی مورد اقبال بوده است. حتی غزالی که رابطه‌اش با فلاسفه یونان خوب نیست اخلاق ارسطویی را می‌پذیرد. رمز ماندگاری اخلاق ارسطویی تاکیدش روی باطن آدمی و تحولات درونی اوست. اما به اندازه سودگرایی در سطح جامعه جا افتاده نیست.

انواع جلسات اخلاقی

سومین جلسه نشست در نوبت عصر با موضوع «انواع جلسات اخلاقی» توسط حجت الاسلام محمد روحی، ارائه شد. وی گفت: در طول تاریخ انواع مختلفی از جلسات اخلاقی داشته‌ایم که تا امروز هم برخی از آن سبک‌ها ادامه دارد.

اول سبک سخنرانی؛ در این نوع جلسه اخلاقی که همین حالا هم ادامه دارد، بسته به سلیقه سخنران معارف و مواعظ اخلاقی به صورت تئوریک بیان می‌شود و سخنران در پی آن است که با رعایت برخی نکات از جمله آهنگ صدا و لحن و ترکیب کلمات و جملات خاص، موعظه‌ای بگوید و تأثیری اخلاقی بر مخاطب بگذارد و این روش بیشتر عامه پسند است. این جلسات معمولاً برگرفته از آیات و روایات یا برخی کتب اخلاقی است. در این نوع جلسات مطالب خیلی به صورت مستند بیان نمی‌شود به همین دلیل از قدیم در حوزه رایج بود که کسی که فقط درس اخلاق می‌گوید خیلی باسواد نیست.

روحی در بیان نوع دوم جلسات اخلاقی گفت: نوع دوم «درس‌های اخلاق» است که قالبش شبیه سخنرانی است اما علمی‌تر است و کمتر شکل موعظه دارد، مدون‌تر و مسلسل‌تر است و در مقابل قدرت تأثیرگذاری آن معمولاً کمتر از جلسات اخلاقی سخنرانی است. در درس‌های اخلاق بیشتر به دنبال آموزش رسمی و تربیت عقلانی افراد هستند و خاص پسند می‌باشد. درس رسمی اخلاق در سده‌های اول اسلام کمتر بود اما با رواج کتب اخلاقی درس‌های اخلاق برای شرح آن کتب اخلاقی برگزار می‌شد و رونق پیدا کرد.

وی سبک سوم را جلسات «دستورالعمل اخلاقی» عنوان نمود؛ این جلسات عمومی نبود و نیست، افراد خاص بعد از امتحانات عملی گلچین می‌شدند و آرام آرام وارد حلقه این جلسات می‌شدند و استاد در کنار موعظه و سخنرانی، تک تک برای افراد نسخه می‌داد و دستورالعمل توسط استاد برای فرد تجویز می‌شد. این جلسات را اصطلاحاً جلسات سیر و سلوک هم می‌گفتند در این جلسات استاد رسماً شاگرد را می‌پایید و از او در مورد نحوه عمل به دستورالعمل سوال می‌نمود. این جلسات در میان صوفیه و اهل سنت رواج بیشتری نسبت به شیعه داشت. فرقه‌های فراوانی در این فضا به وجود آمدند و گاهی در دستورالعمل چنان سخت‌گیری بود که یک فرقه دستورالعمل فرقه دیگر را قبول نداشت. خانقاه هم بعد از مرحله فرقه‌سازی ایجاد شد. این دستورالعمل دادن‌ها بعدها خیلی مفاسد پیدا کرد و باعث شد که بساط دکان‌داری و مرید و مراد بازی، باز شود. در میان شیعه دستورالعمل در مکتب نجف رواج بیشتری نسبت به جاهای دیگر داشته است.

شاگرد اخلاقی مرحوم سعادت پرور، سبک چهارم جلسات را «تربیت از طریق مصاحبت با استاد» دانست؛ این سبک به صورت غیر مستقیم عمل می‌کرد. مثلاً استاد درس فقه تدریس می‌کرده اما در اثر مصاحبت، آرام آرام و به صورت غیر مستقیم اخلاق استاد به شاگرد سرایت می‌کرده است. حتی استاد آیه و موعظه و روایت اخلاقی هم نداشته، تنها سلوک استاد و مصاحبت با او باعث تقویت اخلاقی شاگرد می‌شده است. نحوه گفتار و رفتار و کردار استاد تربیت کننده بوده است! رویه اخلاقی معصومین با اصحابشان اینگونه بوده است و به نظر ما این روش و رویه از همه بهتر است. بزرگانی چون آیت الله بهجت این رویه را داشتند. تأثیرگذاری مصاحبت همانطور که خود عرفا هم می‌گویند از سه روش قبلی بهتر است، اما معمولاً طولانی می‌باشد.

اینترنت اشیا آینده اخلاقی ما را به چالش می‌کشد

چهارمین و آخرین جلسه نشست در نوبت عصر با موضوع «اینترنت اشیا آینده اخلاقی ما را به چالش می‌کشد» توسط حجت الاسلام حمید شهریاری، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، ارائه شد. وی گفت: تحولات زندگی بشر در ارتباط با اینترنت را می‌توانیم به چهار دوره تقسیم کنیم: بخش اول «سونامی انباشتگی اطلاعات یا اینترنت اطلاعات» است، این دوره از دهه ۷۰ در کشورمان آغاز شد و اکنون ما در سونامی اطلاعات و داده‌ها هستیم. مثلاً الان ویکی پدیا۵۰ میلیون مقاله دارد! یک سایت دانشگاهی صدها هزار مقاله دارد. منظور ما از اطلاعات اعم از صوتی تصویری و متنی است و از آن به عنوان سونامی یاد می‌کنیم چون بی‌انضباط و غیر قابل مدیریت است.

وی ادامه داد: دوره دوم «اینترنت خدمات» است. سازمان‌های خدماتی در بستر اینترنت در دسترس همگان قرار گرفته‌اند. امروزه سایت‌های خرید کالا وجود دارد که فرد می‌تواند در منزل به راحتی از آن خرید کند و کالای مورد نظر را درب منزل تحویل بگیرد.

شهریاری در تبیین دوره سوم، «سونامی ارتباطات» را عنوان کرد که در سبک زندگی ما هم خیلی مؤثر بوده است. در این مرحله رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به راحتی در دسترس قرار گرفتند و ارتباطات از سطح سنتی و محدود به سطحی نامحدود درآمد. مثلاً شما با ایجاد یک شبکه اجتماعی می‌توانید در یک لحظه یک پیغام را به چندین میلیون یا میلیارد مخاطب منتقل کنید. امروز نقش شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد است حتی می‌تواند بر حاکمیت‌ها فشار بیاورد و حاکمیت متمرکز را به دموکراسی نامتمرکز تقلیل دهد. امروزه با وجود شبکه‌های اجتماعی وظیفه تنظیم‌گری حاکمیت براثر فشارهای شبکه‌های اجتماعی بیشتر زیر ذره بین قرار گرفته و این اتفاق خوبی است.

وی دوره چهارم را «اینترنت اشیا» خوانده، گفت: در شبکه‌های اجتماعی بشر با بشر ارتباط می‌گرفت اما امروزه در بستر اینترنت، بشر می‌تواند با اشیا ارتباط بگیرد و آنها را از راه دور کنترل و مدیریت کند. مثلاً فرد در مسیر خانه و قبل از رسیدن می‌تواند با یک دستور در بستر اینترنت بخاری را روشن کند تا وقتی به منزل می‌رسد اتاق گرم شده باشد. اشیا در این بستر هویت الکترونیکی پیدا می‌کنند و امکان ردیابی و رصد و کنترل اشیا به سادگی وجود دارد. همچنین بسیاری از مدیریت‌ها مثل مدیریت منابع طبیعی، آب و … در این فضا تسهیل می‌شود.

وی در پایان گفت: دنیایی را فرض کنید که همه اشیا به R F I D وصل شده‌اند و قابلیت کنترل و مدیریت دارند. به نظر شما چه اتفاقی می‌افتد؟ اولاً سِرورهایی که مدیریت را انجام می‌دهند فقط در دست ما نیستند و امکان رصد حریم خصوصی ممکن می‌شود و حریمِ خصوصیِ امور مربوط به ما در معرض خطر نقض قرار می‌گیرد. ثانیاً تجمیع اطلاعات و خرید و فروش اطلاعات در این فضا به سادگی رخ می‌دهد حال اینکه مالکیت این اطلاعات معلوم نیست در اختیار چه کسی است. ثالثاً امنیت و ایمنی اطلاعات به خطر می‌افتد. امروزه حریم خصوصی مسئله جدی روزگار ما است لذا چالش‌های آن خیلی جدی است و ممکن است در آینده برای تک تک ما یک تهدید به حساب آید.

منبع خبر

حریم شخصی و امنیت اطلاعاتی خط قرمز اینترنت اشیا است   


 اینترنت اشیا واژه ای نامانوس که هنوز جای خود را در گستره فضای مجازی باز نکرده اما کم و بیش کاربران را درگیر خود کرده است .

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رساني معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، هر شی یا وسیله ای که به اینترنت متصل می شود و قابل کنترل و مدیریت از طریق بستراینترنت هستند در سیطره اینترنت اشیا قرارمی‌گیرد .

internet of things privacy


اما آنچه در حوزه اینترنت اشیا بسیار حائز اهمیت است موضوع حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعاتی است که از مشتریان و مصرف کنندگان دستگاه‌های اینترنت اشیا به دست می‌آید و باید الزاماتی در این رابطه توسط دولتمردان وضع و تبیین شود تا امنیت این موضوع تهدید نشود .


هرچند هنوز در دنياي امروز مفهوم اينترنت اشيا مورد شناخت واقعي انسان‌ها در جوامع مختلف قرار نگرفته است اما روند رو به توسعه آن و ايجاد اشيا جديد مبتني‌ بر بستر اينترنت به شدت و با شتاب فراواني در حال گسترش است و دايره شمول اينترنت اشيا با پيشبرد فناوري‌هاي نوين، تجهيزات بيشتري را در بر مي‌گيرد.


اينترنت اشيا نويدبخش دنيايي جديد با حضور گسترده فناوري‌هاي نوين ارتباطي است كه به شدت با زندگي انسان در هم آميخته و روند جديد را ايجاد كرده است.


اینترنت اشیاء، موضوع ارتباطاتِ فراتر از انسان‌ها و سازمان‌ها بوده و به اتصال و ارتباط اشیا و دستگاه‌ها با یکدیگر مربوط می‌شود. امروزه سنسورها نه تنها در ربات‌ها و تجهیزات تولیدی، بلکه در تجهیزات پوشیدنی اپراتورها، خودروهای صنایع، ساختمان‌ها، خطوط لوله و لوازم خانگی با هزینه کم نیز تعبیه می‌شوند. این امر با کاهش قیمت سنسورها امکان‌پذیر است که بتوان به طور پیوسته حجم کم داده را با نیاز به انرژی کم، جابجا کرد. انتقال بی سیم به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد از راه دور به دستگاه‌های بزرگتری متصل شوند.

افزایش تعداد دستگاه های اینترنت اشیا تا سال 2020 تا 25 میلیارد 
دستگاه‌های اینترنت اشیا دائما در حال ارسال اطلاعات هستند تا از طریق کلودها پردازش و ذخیره شوند؛ در عین حال که آن‌ها جریان اطلاعات و پردازش را تسهیل می کنند این درحالی است که در پیش‌بینی‌ها برآورد شده که تعداد دستگاه‌های اینترنت اشیا تا سال 2020 ممکن است تا 25 میلیارد افزایش یابد.


بیشترین سرمایه‌گذاری اینترنت اشیا در بخش تولید خواهد بود که انتظار می‌رود به‌عنوان یک نتیجه از افزایش کارایی و مدیریت بهتر ریسک، هزینه‌ها را کاهش دهد. سنسورها و دستگاه‌های موقعیت‌یاب جهانی (GPS) از طریق ردیابی در لحظه می‌توانند حرکات و جابجایی کالاها را در سراسر زنجیره عرضه از تولید تا حمل‌ونقل، توزیع و غیره را کنترل و نظارت کنند.


استفاده از اینترنت اشیاء به توسعه پایدار کمک کرده و با استفاده از شبکه‌های حسگر خود به چالش‌های منابع طبیعی از جمله کیفیت آب و استفاده از آن، موضوع بهداشت و بیماری‌ها، تغییرات آب و هوایی و نظارت بر منابع طبیعی پاسخ مناسب و به موقع می‌دهد.


همچنین داده‌های حاصل از چنین برنامه‌هایی می‌تواند در زمینه‌های تحقیقاتی مورد استفاده قرار گیرد؛ بنابراین فناوری‌های دیجیتال از جمله اینترنت اشیا و اطلاعات به دست آمده از آن، درصورتی که به طور صحیح و کارآمد به کار گرفته شود می‌تواند منابع دانشی جدید، نوآوری و مزایایی فراهم آورد .


شرکت‌ها با استفاده از این داده‌ها می‌توانند اقدام به تحلیل سلایق و علایق مشتریان خود کرده و اولویت‌های ترجیحی آنان را مشخص کنند و براساس آن اقدام به نوآوری و ارائه محصولات و خدمات جدید، بهتر و منطبق‌تر با نیاز مشتری کنند . 

ستاد توسعه فناوري‌هاي حوزه اقتصاد ديجيتال و هوشمندسازي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با نگاهي به تمام شرايط و استانداردهاي حوزه اينترنت اشيا وهمچنين راهكارهاي حمايتي از فعالان اين عرصه تلاش می کند تا اقداماتي اثربخش در اين زمينه به اجرا بگذارد.

منبع خبر

شصت و چهارمین نشست از سلسله نشست های علمی و تخصصی اشتغال

 

مهندس قیصری: فناوری های نوین فرصتی مشابه نفت است که باید برای آن سرمایه­ گذاری شود.


اینترنت اشیا یکی از این  فرصت هاست که ظرفیت ­های صادرات را برای ایران فراهم می کند.

این نشست تخصصی در روز سه شنبه 14 اسفند 1397  با موضوع  آینده مشاغل و مشاغل آینده در پرتو اینترنت اشیا و با سخنرانی جناب آقای مهندس محمد قیصری دبیر اجرایی مرکز تحقیقات اینترنت اشیا در محل سازمان تجاری ­سازی فناوری و اشتغال دانش ­آموختگان جهاد دانشگاهی برگزار گردید.

مهندس قیصری صحبت­های خود را با تغییرات فناورانه­ ای که در پیرامون بشر در حال اتفاق است شروع کردند. بیان مفهوم اینترنت اشیا و ورود دنیا به دوران تحول دیجیتالی نقطه تاکید ایشان بر تغییر راهبردها و سیاست­های کشور در برنامه­ های مدیران و مسئولان بود.

ایشان با ارائه مثال هایی از کسب و کارها و استارتاپ های پرطرفدار این روزهای کشور و جهان عنوان کردند که در این دوران  باید منتظر تغییراتی در نوع مشاغل و همینطور تولد مشاغل جدید باشیم که درگذشته وحود نداشته اند.

نفی دیدگاه حذف شغل بعد از خودکارسازی فرایندها و تاکید بر تغییر مشاغل قبلی و ایجاد مشاغل جدید نظر ایشان در مورد دوره هوشمندسازی است.

مهندس قیصری با ارائه آمارهای جهانی منتشر شده از ایران اعلام کردند که کشورمان از نظر فرصت­های سرمایه ­گذاری و مهارت متخصصین از متوسط جهانی بالاتر بوده و نیاز به ایجاد بسترهای مناسب دارد تا در زمینه اینترنت اشیا و هوشمندسازی به یکی از کشورهای صادر کننده در جهان تبدیل شود.

البته ایشان در ادامه تاکید داشتند که منظور از زیرساخت صرفا شبکه های مخابراتی و مشابه نیست بلکه باید هرچه سریعتر سازمان­ها و شرکت­ها در صنایع مختلف اقدام به تدوین شیوه ­نامه­ ها و استانداردهای اجرایی و عملیاتی خود در این زمینه کرده و دوره­ های آموزشی مهارت­ محور و توجیهی برای توامندسازی مدیران و کارشناسان خود برگزار نمایند.

سرمایه­ گذاری 253 بیلیون دلاری دنیا تا سال 2021 و پیش ­بینی درامدی معادل 15 تریلیون دلار تا سال 2022 نشان دهنده وسعت بازار اینترنت اشیا است که اگر قرار است از این درامد کشور ما نیز سهمی داشته باشید باید هرچه سریعتر گام­های جدی­تری توسط مسئولین برداشته شود.

ایشان اظهار داشتند که حدود 90 درصد درآمد حاصل از محصولات اینترنت اشیا در بخش­ هایی مانند سرویس­های نرم ­افزاری، هوش­ مصنوعی و اپلیکیشن است که متخصصین ایرانی در این زمینه­ ها تبحر خوبی دارند. با سرمایه ­گذاری و ایجاد تیم ­های منسجم و هموارسازی شرایط کاری می­توانیم پروژه­ های خارجی در این زمینه ­را با قیمتی به مراتب پایین­تر از دیگر رقبا ارائه نمایید.

با نگاهی به نسل گذشته درامد کشور میتوانیم متوجه شویم که زمانی نفت بعنوان یک سرمایه و محل درآمد محسوب می­شد که بر این اساس سرمایه­ گذاری­ های کلان در این حوزه صورت گرفته و موجب کسب ارزش برای کشور گردید. اما باید بپذیریم که فناوری­ های نوین نظیر اینترنت اشیا، هوش ­مصنوعی و بلاک­چین نسل بعدی فرصت­های درآمدی برای کشورها محسوب می­شوند که باید سرمایه­ گذاری و بسترسازی مناسبی جهت رشد آن در کشور بکارگرفته شود.

باید هرچه سریعتر واحد­های فناوری­ های نوین در سازمان­ها و شرکت­ها ایجاد شده و افراد متخصص و مدیران توسعه این حوزه به منظور تغییر استراتژی­های سازمانی و ایجاد محصولات جدید اقدام نمایند.

مشاغلی نظیر مدیر ارشد اینترنت اشیا، مدیر طراحی کسب و کار و اینترنت اشیا و توسعه­ دهندگان اینترنت اشیا از جمله جایگاه ­هایی هستند که در بسیاری از شرکت­ها پیشرو منصوب گردیده و مشغول به کار شده ­اند. هدف از این جایگاه­های جدید ایجاد نگاه حرفه­ای به این حوزه و پیشی گرفتن از رقبایی است که همچنان فه واحد فناوری اطلاعات تکیه دارند و با تعصبی زیاد آماده پذیرش تغییرات دوران تحول دیجیتالی نیستند.

مهندس قیصری با توجه به شرایط تحریمی کشور و فرصت­ها و تهدیداتی که به تبع آن برای کسب و کارها ایجاد می­شود اعلام کردند که این شرایط از طرفی برای ما سخت خواهد بود که دیگر نمی­توانیم به راحتی به کالاهای خارجی دسترسی داشیته باشیم اما در عوض فرصتی فراهم می­شود تا تولید کننده داخلی مجددا به فکر تولید افتاده و کالایی مشابه با قیمتی به مراتب پایین­تر از نمونه خارجی به بازار عرضه کند.

همچنین در بخش­های مانند کشاورزی و صنعت که چندسالی در کشور به فراموشی سپرده شده­ بود مجددا فعال شوند اما این بار به دلیل شرایط بحرانی آب باید بصورت کاملا صنعتی و هوشمند مدیریت شوند. این موارد فرصت­هایی را برای متخصصین و جوانان کشور فراهم می­کند که اقدام به ارائه محصولاتی نمایند که هم مشکلات داخلی را برطرف کند و هم محصولی مشابه خارجی اما ارزان­تر صادر نمایند.

در این جلسه جناب آقای مهندس خسرو سلجوقی (عضو هیئت علمی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور)، سرکار خانم دکتر محبان و جناب آقای مهندس علی صاحبی فر و جناب آقای مهرداد فرنوش مدیر عامل شرکت همراستا نیز حضور داشته و نظرات خود را در خصوص مشکلات پیش­روی ورود فناوری ­های نوین به کشور، مدل­های تجاری سازی آن­ها و شرایط حمایتی از استارت­اپ های این حوزه ارائه کردند.

این نشست از ساعت 10 صبح شروع شده و تا ساعت 13 ادامه داشت.

2The series of scientific and professional meetings of employment

حذف کارت‌های پلاستیکی از چرخه پرداخت/ رشد تراکنش‌های موبایل محور


 

یک پژوهشگر بانکداری الکترونیک درباره روند صنعت پرداخت در ایران گفت: با رشد فناوری‌های جدید و فین‌تک‌ها، پرداخت‌های نوین باعث افزایش تراکنش‌های موبایل محور و حذف کارت‌های پلاستیکی خواهند شد.

internet of things

برت کینگ؛ کارشناس و پژوهشگر بانکداری الکترونیک در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به پارادیم شیفت صنعت بانکی با حضور فناوری‌های دیجیتالی گفت: دیجیتالی شدن در حال تغییر تمامی امکانات و مسائل زیرساختی در تمامی حوزه‌ها است؛ بر اساس گزارش بانک HSBC دیجیتالی شدن در حال تغییر فرایندها و اکوسیستم کسب و کارهای بانکی و مالی است و باید این مسئله به صورت جدی توسط بازگیران پیگیری شود، چرا که غفلت از این تحول به معنای از دست رفتن کسب و کار آنها خواهد بود.

این پژوهشگر با بیان اینکه فناوری‌های جدید نقش مهمی در تغییرات آینده خواهد داشت، افزود: اعتقاد دارم روند بررسی دیجیتالی شدن نشان می‌دهد ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا تحولی در تمامی صنایع ایجاد خواهد کرد

برت کینگ با بیان اینکه باید به سمت مشاغل جدید و نیروی کار متخصص حرکت شود و این مسئله در ایران از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر تکنوزی جایگزین نیروی انسانی شده و همین مسئله باعث شده تا تعداد زیادی از کار بیکار شوند و به تکنولوژی حس نفرت به وجود بیاید که البته مشاغل جدیدی نیز ایجاد شده که برای بهره‌گیری از آن باید نیروی کار متخصص آموزش داده شود.

این پژوهشگر صنعت بانکداری الکترونیک درباره پیدایش خدمات مالی جدید با حضور فین‌تک‌ها گفت: محصولات و خدمات فیزیکی و سنتی بانک‌ها با پیدایش فناوری‌های جدید در حال جایگزینی با خدمات جدید است و فین‌تک‌ها به عنوان بازیگزان جدید در این تحول نقش مهمی دارند؛ در صنعت بانکداری موقعیت مشتریان ارزشمند به شمار می‌رود و به آن توجه ویژه می‌شود.

کینگ با تاکید بر اهمیت کیف پول‌های الکترونیکی و حذف کارت‌های پلاستکی با فناوری‌های جدید پرداخت گفت: کیف پول‌های الکترونیک و تراکنش‌های موبایلی در تمام دنیا و ایران در حال ایجاد تغییرات اساسی در صنعت پرداخت است و نقش مهمی در صنعت پردات خواهند داد. همین مسئله و افزایش تراکنش‌های کیف پول‌های الکترونیک بر بستر موبایل نشان می‌دهد که در آینده‌ای نزدیک کارت‌های پلاستیکی از بین می‌رود و کارت‌های پلاستیکی مورد استفاده در صنعت بانکی با روش‌های پرداخت نوین جایگزین خواهد شد.

برت کینگ افزود: تحول دیجیتالی از بزرگان صنعت آغاز می‌شود و در صنعت فناوری اطلاعات بانکی نیز این مسئله مشهود است. بر همین اساس بازیگران بزرگ حوزه فناوری اطلاعات بانکی باید این مسئله را به عنوان یک مسئله مهم در دستور کار خود قرار دهند.

منبع خبر

بیشتر بشناسیم

آخرین خبرها

«
»

فروشگاه کتاب فارسی اینترنت اشیا

حامیان آموزشی

گواهینامه ها

logo-samandehi    saman kish logo        beh mellat logo        senfi logo     rpics

ما را دنبال کنید

  تلگرام مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء ایران اینستاگرام مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء ایران لینکداین مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء ایران آپارات مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء ایران   گوگل پلاس مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء ایران فیس بوک مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء ایران   

ارتباط با ما

راه­ های ارتباطی  :
ایمیل دبیرخانه: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
ایمیل دبیر مرکز: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره ارتباط تلگرامی: 09398511137
تلفن: 77199154-021
فکس: 77274337-021

تفاهم نامه ها

satba logo           دانشگاه لرستان             avalblock logo2         دانشگاه زند شیراز            logo