Iran Internet Of Things Research Center

مرکز تحقیقات فناوری اینترنت اشیاء

اطلاعات بیشتر

 

گزارش کامل برگزاری دوره آموزش جامع اینترنت اشیا (IoT WAY3) توسط مرکز تحقیقات اینترنت اشیا ایران با همکاری موسسه

آموزش عالی زند شیراز در استان فارس


 

پس از برگزاری موفق دو دوره آموزش جامع اینترنت اشیا در شهر تهران و تقاضای مراکز آموزشی استانهای کشور جهت برگزاری این دوره در شهرستانها مرکز تحقیقات اینترنت اشیا نسبت به برگزاری این دوره در شهر شیراز برای علاقمندان و دانشجویان منطقه جنوب کشور اقدام نمود.

سومین دوره جامع اینترنت اشیا IoT WAY3 طی روزهای 21 و 22 تیرماه با همکاری موسسه آموزش عالی زند شیراز برای اولین بار همراه با سناریو های عملی برگزار گردید.

 این دوره شامل 6 نشست تخصصی و 5 کارگاه عملی و اجرای 10 سناریوی هوشمند سازی بود که گزارش کامل آن به شرح زیر است:

 

در روز پنجشنبه 4 نشست تخصصی برگزار گردید که در نشست اول جناب مهندس قیصری درباره مفاهیم اولیه، تاریخچه، معماری و زنجیره ی ارزش اینترنت اشیا و اقتصاد اینترنت اشیا با سرفصل های:

تاریخچه، مفاهیم و معماری اینترنت اشیا     

کاربردهای اینترنت اشیا

اکوسیستم و زنجیره ارزش اینترنت اشیا

ظرفیت ICT ایران برای پیاده سازی IOT

سینگوالرتی و کمی از آینده نزدیک

معماری اینترنت اشیا

سنسورها و دستگاه های هوشمند

چرخه حیات اطلاعات در IoT

شبکه های ارتباطی

لایه های اینترنت اشیا

کامپوننت های پلتفرم های تجاری برتر موجود در دنیا

اینترنت اشیا و کابرد آن در صنایع مختلف

صحبت کردند و در پایان نشست به پرسش حاضرین در مورد موضوع بحث پاسخ دادند.

در نشست دوم سرکار خانم غمخواری به ارائه سخت افزار اینترنت اشیا پرداختند که سرفصل‏ های آن شامل: مفهوم ابزار و سخت افزار اینترنت اشیا و ابزار هوشمند (سنسورها، پردازنده ها)، چگونگی شکل گیری اینترنت اشیا و بررسی تکنولوژی امروز، اجزای سخت افزار اینترنت اشیا شامل سنسور و عملگر، میکروکنترلر، فرستنده و گیرنده، گیت وی، بردهای آردوینو و رزبری پای و... بود. در این نشست شرکت کنندگان با اجزای مختلف سخت افزار اینترنت اشیا و نحوه پیاده سازی آن  آشنا شده و سوالات خود را در این بخش مطرح کردند.

در نشست سوم جناب آقای مهندس اویسی به تشریح مبحث ارتباطات و مخابرات اینترنت اشیا پرداخته و سرفصل های شبکه ها و پروتکل های ارتباطی و مخابراتی اینترنت اشیاء، نفوذ ‌اینترنت‌اشیاء ‌در ‌زندگی‌مردم، ‌نامحسوس ‌و ‌غیرقابل‌جلوگیری، سرعت داده مورد نیاز در کاربری های متفاوت IoT، مروری بر اینترنت اشیاء مبتنی بر شبکه های سلولی CIoT، مقایسه ‌فناوری‌های ‌مختلف ‌دسترسی‌IoT، توانایی IoT در ایجاد پوشش مناسب در محیط شهر، اصول Nb-IoT عنوان کردند که مورد توجه حضار قرار گرفت و در انتهای بحث به تمام سوالات حضار پاسخ دادند

در نشست چهارم و پایانی روز اول خانم دکتر محبان به تشریح بخش تجاری سازی و کسب و کارهای اینترنت اشیا پرداخته و مباحثی همچون تیم سازی برای پروژه های IoT، علل شکست یا موفقیت پروژه های IoT، مدل های پیاده سازی آزمایش های ایده، تیم و کار تیمی، مراحل توسعه تیم، نشانه های تیم های ناموثر و... را  شرح داده و در انتهای بحث به سوالات حضار پاسخ دادند.

در حین برگزاری نشست ها پنج دقیقه پخش ویدئویی نیز به صورت زنده در صفحه اینستاگرام مرکز صورت گرفت.

 

pic1

 

در روز دوم دوره که دو نشست تخصصی و 5 کارگاه عملی نیز در آن برگزار شد، در نشست اول جناب آقای مهندس تایانلو در رابطه با هوش مصنوعی و پلتفرم اینترنت اشیا و لایه سوم معماری اینترنت اشیا صحبت کردند و دانشجویان و حضار را با :

کابردهای هوش مصنوعی در اینترنت اشیا

لایه های معماری اینترنت اشیا (لایه سخت افزار، لایه پلتفرم، لایه کسب و کار)

پیاده سازی یک سامانه پارکینگ هوشمند به وسعت یک شهر

بررسی سنسورهای زمینی( فراصوت-فوتوسل) و...

حمل و نقل هوشمند

پلتفرم (هسته ی اینترنت اشیا)

کلود ( cloud computing)

آشنا کرده و در پایان به سوالات حاضرین پاسخ دادند.

در آخرین نشست تخصصی که توسط مهندس ایلوخانی برگزار گردید مبحث امنیت اینترنت اشیا با سرفصل های :

انواع استاندارد در حوزه اینترنت اشیا

استانداردها و امنیت اینترنت اشیا

معرفی بدافزارهای اینترنت اشیا

مدل چهار لایه ای امن کردن اینترنت اشیا

اصول امنیت معماری اینترنت اشیا در لایه سخت افزار

تامین امنیت فیزیکی

امن کردن لایه ارتباطات

امنیت داده محور، استفاده از فایروال ها و سیستم تشخیص

راهکار های امن کردن لایه ها

مطرح گردید و دانشجویان با انواع چالش های امنیتی اینترنت اشیا آشنا شدند.

 

pin2

 

پس از برگزاری نشست ها مرکز تحقیقات اینترنت اشیا و موسسه آموزش عالی زند میزبان جناب آقای سهرابی مدیرکل دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس بودند و ایشان به ایراد سخنرانی برای حضار پرداختند و به آموزش و ترویج فناوری اینترنت اشیا در کشور تاکید داشته و از اینکه دانشگاه زند بعنوان یک موسسه آموزشی پیشرو در کشور فعالیت در این حوزه را شروع کرده است، ابراز خرسندی کرده و این موضوع را از اقدامات موثر در استان فارس دانستند.

پس از سخنرانی جناب سهرابی، مرکز تحقیقات اینترنت اشیا با اهدا لوح تقدیر به جناب آقای سهرابی و جناب آقای مخبری و همچنین تابلو یادبود به جناب مهندس پایداری از زحمات عوامل موسسه آموزش عالی زند قدردانی کرد.

 

pic3

 

بعد از نماز و صرف نهار حاضرین و دانشجویان با توجه به مهارت های دانشگاهی و تجربی در زمینه نرم افزار و سخت افزار به پنج گروه 8 نفره تقسیم شدند و هر گروه دو سناریو هوشمند سازی را با کمک مربیان آموزشی انجام دادند.

در کارگاههای عملی 10 سناریو هوشمند سازی با موضوعات :

خانه هوشمند

شهر هوشمند

خودرو هوشند

سلامت هوشمند

کشاورزی هوشمند

امنیت هوشمند

جنگل هوشمند

پایش هوشمند زلزله

تجهیزات خانه هوشمند

صنعت هوشمند

اجرا گردید.

اجرای سناریو ها به صورت گردشی بین هر 5 گروه انجام شد و همه گروه ها با 10 سناریوی عملی آشنا شدند.

اجرای کارگاه های عملی و سناریو های هوشمند سازی برای اولین بار در کشور با موفقیت، در دوره آموزش جامع اینترنت اشیا در شهر شیراز برگزار گردید و تمامی شرکت کنندگان با هوشمند سازی در بیشتر زمینه ها از جمله صنعت، سلامت، شهر، محیط زیست و .... هوشمند آشنا شدند.

 

pic4

 

برگزاری اولین روز از دوره آموزش جامع اینترنت اشیا توسط مرکز تحقیقات اینترنت اشیا  ایران با همکاری موسسه عالی زند شیراز 


 

اولین روز از دوره آموزش جامع  اینترنت اشیا با برگزاری 4 کارگاه 90 دقیقه ای به پایان رسید.

اولین نشست روز پنجشنبه، 21 تیرماه با تدریس جناب مهندس قیصری تحت عنوان مفاهیم اولیه، تاریخچه، معماری و زنجیره ارزش اینترنت اشیا - اقتصاد اینترنت اشیا آغاز شد و ایشان در پایان به سوالات دانشجویان پاسخ دادند.

 از جمله سرفصل های مطرح شده در این نشست عبارتند از:

   تاریخچه، مفاهیم و معماری اینترنت اشیا   

   کاربردهای اینترنت اشیا

اکوسیستم و زنجیره ارزش اینترنت اشیا

  ظرفیت ICT ایران برای پیاده سازی IOT

  سینگوالرتی و کمی از آینده نزدیک

معماری اینترنت اشیا

سنسورها و دستگاه های هوشمند

چرخه حیات اطلاعات در IoT

شبکه های ارتباطی

لایه های اینترنت اشیا

کامپوننت های پلتفرم های تجاری برتر موجود در دنیا

اینترنت اشیا و کابرد آن در صنایع مختلف و...

Slide1oneday

 

در نشست دوم سرکار خانم غمخواری به ارائه سخت افزار اینترنت اشیا پرداختند که سرفصل‏ های آن شامل: مفهوم ابزار و سخت افزار اینترنت اشیا و ابزار هوشمند (سنسورها، پردازنده ها)، چگونگی شکل گیری اینترنت اشیا و بررسی تکنولوژی امروز، اجزای سخت افزار اینترنت اشیا شامل سنسور و عملگر، میکروکنترلر، فرستنده و گیرنده، گیت وی، بردهای آردوینو و رزبری پای و... بود. در این نشست شرکت کنندگان با اجزای مختلف سخت افزار اینترنت اشیا و نحوه پیاده سازی آن  آشنا شده و سوالات خود را در این بخش مطرح کردند.

 

در نشست سوم جناب آقای مهندس اویسی به تشریح مبحث ارتباطات و مخابرات اینترنت اشیا پرداخته و سرفصل های   شبکه ها و پروتکل های ارتباطی و مخابراتی اینترنت اشیاء، نفوذ ‌اینترنت‌اشیاء ‌در ‌زندگی‌مردم،‌نامحسوس ‌و ‌غیرقابل‌جلوگیری، سرعت داده مورد نیاز در کاربری های متفاوت IoT، مروری بر اینترنت اشیاء مبتنی بر شبکه های سلولی CIoT، مقایسه ‌فناوری‌های ‌مختلف ‌دسترسی‌IoT، توانایی IoT در ایجاد پوشش مناسب در محیط شهر، اصول Nb-IoT عنوان کردند که مورد توجه حضار قرار گرفت و در انتهای بحث به تمام سوالات حضار پاسخ دادند.

در نشست چهارم و پایانی روز اول خانم دکتر محبان به تشریح بخش تجاری سازی و کسب و کارهای اینترنت اشیا پرداخته و مباحثی تیم سازی برای پروژه های IoT، علل شکست یا موفقیت پروژه های IoT، مدل های پیاده سازی آزمایش های ایده، تیم و کار تیمی، مراحل توسعه تیم، نشانه های تیم های ناموثر و... را  شرح داده و در انتهای بحث به سوالات حضار پاسخ دادند.

Slide2oneday

 

در حین برگزاری نشست ها پنج دقیقه پخش ویدئویی نیز به صورت زنده در صفحه اینستاگرام مرکز صورت گرفت.

آیا فناوری اینترنت اشیا در فوتبال استفاده شود یا نه؟


فناوری و جام جهانی 2018

این روزها به خصوص به خاطر جام جهانی و مسائل موجود در آن، موضوع استفاده از فناوری یک قضیه داغ و مطرح است. در حالی که طرفداران نوآوری می گویند که استفاده از آن به طور قابل توجهی خطاهای داوری را کاهش می دهد و بی عدالتی متوقف می شود، اما منتقدان بر این باورند که جذابیت بازی را از بین می برد.
طرفداران تیم انگلیس هنوز هم در مورد اینکه گل "فرانک لمپارد" بازیکن تیم ملی انگلیس به آلمان در جام جهانی ۲۰۱۰ مردود اعلام شد! ناراحت هستند. با اتفاقاتی از این نوع، ما مطمئن نیستیم که جذابیت یک بازی فوتبال از بین برود اما مطمئن هستیم که داوری ناعادلانه لذت را از بین می برد. با اینکه همه اعتراف می کنند که به مسابقات با کیفیت بالا نیاز داریم، اما باز هم اجازه ورود فناوری به ورزش را نمیدهیم.

بی عدالتی مهم ترین دلیل استفاده از تکنولوژی در ورزش است. در جام جهانی 2018 از فناوری VAR استفاده شده است. این یک تصمیم چندمیلیون دلاری است که برای اولین بار در جام جهانی برای کمک به داوران برای تشخیص درست بعضی خطاها ، کارت ها و گل ها مورد استفاده قرار گرفته است. اگر از این فناوری به درستی استفاده شود، میتواند شروع دوران فناوری در فوتبال شود.

امکانات اینترت اشیا برای فوتبال چه چیزهایی می تواند باشد؟
اینترنت اشیا یک عنصر حیاتی برای پیشرفت در دنیای مدرن است. همراه با یادگیری ماشین و هوش مصنوعی خطاهای داوران به صفر می رسد. تحولاتی مانند توپ هوشمند آدیداس در حال حاضر نشان میدهد که چگونه فناوری به کمک بازیکنان آمده است تا بازخورد فوری ضربه های خود به توپ را ببینند.
اینترنت اشیا چگونه به کمک می آید؟
در شروع بازی، سنسورها به پلتفرم اینترنت اشیا وصل شده و پلتفرم در لحظه ، داده ها را پردازش می کند و اطلاعات و خطاها را مثلا وقتی توپ از خط دروازه رد شد را بدون قطع شدن بازی به داور اطلاع می دهد. در انتهای بازی هم یک آمار بی عیب و نقص از تجزیه و تحلیل مسابقه ارائه می دهد.

امکانات:

گل و اوت: سنسور در توپ می تواند در صورتی که توپ از میدان خارج شود یا از خط دروازه رد شود، به داور هشدار دهد.
آفساید: سنسورها در کفش بازیکنان و توپ می تواند آفساید را تشخیص دهد. با کمک داده ها در مورد موقعیت توپ، پای بازیکن و موقعیت بازیکنان تهاجمی و دفاعی، هوش مصنوعی می تواند تشخیص دهد که آیا
آفساید رخ داده یا نه.
خطای بازیکنان: هوش مصنوعی بر اساس حرکت پای بازیکن خطاکار و موقعیت پای بازیکن مقابل آن می تواند درست بودن خطا را تشخیص دهد.
محل خطا: محل دقیق خطا را تشخیص می دهد و اینکه شامل پنالتی می شود یا نه.
سنسورها می توانند کمک کنند که فوتبال امن تر شود.سنسورهای پوشیدنی می توانند تماشاچیان را کنترل کرده و از هرج و مرج در ورزشگاه ها جلوگیری کنند. میتوانند وضعیت سلامت بازیکنان را کنترل کنند و به پزشکان اطلاع دهند و از اتفاقات غم انگیزی مانند ایست قلبی " فابریس موامبا " در طی بازی در سال 2012 جلوگیری کنند.
نتیجه گیری: در جام جهانی امسال، تکنولوژی توانست به تیم ما کمک کند و حتی در چند مورد ما اعتقاد داشتیم که باید مجدد از آن استفاده شود. پس احتمالا وجود تکنولوژی باعث خواهد شد که بی عدالتی های کمتری اتفاق بیافتد .
?مرکز تحقیقات اینترنت اشیا

? IoTiran.com

iot stadium

IoT var

انتشار کتاب "اینترنت اشیا، پیشران دنیای دیجیتال" یکی از جامع ترین کتاب های اینترنت اشیا در کشور توسط مرکز تحقیقات اینترنت اشیا


اینترنت اشیا با ایجاد موج هوشمندسازی در دنیا دست به تغییرات فراوانی در روند کسب و کارهای مختلف زده است. هر فردی در هر جایگاهی که هست، از جمله صنعتگران، مدیران، متخصصان، دانشجویان و اساتید شاهد حرکت فرآیندها به سمت هوشمندسازی هستند. شناخت هرچه بیشتر و بهتر اینترنت اشیا کمک می کند تا آینده ی روشن تری در انتظار افراد باشد. این کتاب به عنوان یکی از قوی ترین کتاب های ارائه شده در کشور با تشریح کامل اینترنت اشیا، به معرفی تمامی بخش های آن پرداخته و جزئیات مربوط به آن را جهت پیاده سازی اینترنت اشیا در زندگی و صنعت ارائه کرده است.

این کتاب توسط متخصصان مرکز تحقیقات اینترنت اشیا تهیه و تنظیم گردیده تا علاقه مندان به این فناوری مرجع مناسبی جهت ورود به دنیای هوشمندسازی و پیشبرد اهداف خود داشته باشند.

جهت تهیه کتاب میتوانید از طریق فروشگاه کتاب در سایت مرکز تحقیقات اینترنت اشیا ایران اقدام نمایید.

سفارش کتاب

سفارشات سازمان ها و شرکت ها به صورت عمده با تخفیف ارائه میشود.

همچنین جهت کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص فناوری اینترنت اشیا، سایت مرکز تحقیقات اینترنت اشیا را دنبال کنید.

آدرس سایت: www.IoTiran.com

آدرس فروشگاه کتاب: http://iotiran.com/shop

 

اینترنت اشیا پیشران دنیای دیجیتال

بیشتر بشناسیم

آخرین خبرها

«
»

فروشگاه کتاب فارسی اینترنت اشیاء

ما را دنبال کنید

  تلگرام مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء ایران اینستاگرام مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء ایران لینکداین مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء ایران آپارات مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء ایران   گوگل پلاس مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء ایران فیس بوک مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء ایران   

ارتباط با ما

جهت کسب اطلاعات بیشتر می­توانید از طریق
راه­ های ارتباطی زیر تماس حاصل فرمایید :
ایمیل دبیرخانه: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
ایمیل دبیر مرکز: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره ارتباط تلگرامی: 09398511137

گواهینامه ها

logo-samandehi